İnceleme 05 MART 2016 / 15:57

AMD A8-7670K inceleme

Bu işlemciyle ekran kartına gerek yok

Bir zamanlar anakartların üzerinde tümleşik grafik çipleri bulunurdu. Bu grafik çipleri, bilgisayarda herhangi bir 3D işlem yapmayan ve 3D oyun oynamayan kullanıcılar için oldukça yeterli performansı sunabiliyordu. Bir süre sonra bu tümleşik grafik çipleri ortadan kalktı; bu süreç, ATI ile Nvidia arasındaki rekabetin en üst seviyeye geldiği döneme denk geliyor. Yani akıllı telefonların yükselişinin hemen öncesine... Sonrasına tümleşik grafik çipleri yeniden ortaya çıkmaya başladı. Fakat bu sefer anakart üzerinde değil, işlemci üzerinde gelmeye başladılar. Hali hazırda ATI’ı almasıyla GPU üreten AMD ile Core serisi işlemcilere geçiş yapar yapmaz piyasayı kasıp kavurmaya başlayan Intel’in savaşı haline geldi. AMD’nin, içerisinde GPU bulunan APU modeli A8-7670K, bu haftaki inceleme konuğumuz oluyor.

4 çekirdekli

FM2+ soketini kullanan A8-7670K, içerisinde 4 çekirdek bulunduruyor. Bu çekirdeklerin çalışma frekansları 3.6 ila 3.9 GHz arasında değişiyor. 2 x 2 MB L2 önbelleği bulunan ürün, 2133 MHz DDR3 bellekleri destekliyor. İçerdiği IGP (tümleşik grafik işlemci) 754 MHz’de çalışırken, 384 paralel işlem birimi kullanıyor. A8-7670K, 28 nanometre teknolojisiyle üretiliyor ve 95 watt TDP değerine sahip.

Ürünün teknik özelliklerine hızlıca baktığımızda bu manzara ile karşılaşıyoruz. Şimdi gelelim kullanım tecrübelerine…

Windows 10’da yeterli performans

AMD A8-7670K, ucuz sayılabilecek bir çözüm olduğu için bilgisayarı daha hafif işler yapanlar açısından değerlendirmeyi tercih ediyorum. A8-7670K, Windows 10 işletim sistemiyle beraber son derece akıcı bir kullanım tecrübesi sunuyor. Standart programlarda yeterli performans sağlarken internet tarayıcıda da gayet iyi performans sağlayabiliyor. Word’ü, Excel’i, Photoshop’u da güzel bir şekilde çalışıyor.

AMD A8-7670K, aslında IGP’siyle ön plana çıkan bir ürün. Hali hazırda ekran kartı üretimi yapan AMD şirketi, işlemcilerinde de fiyatına göre yüksek performanslı IGP’ler kullanmaktan çekinmiyor. 120
dolar seviyesindeki A8-7670K ve tümleşik GPU’su ile GTA 5 dahil pek çok oyun, düşük ayarlarda olsa da 50 fps civarında bir akıcılıkla oynanabiliyor. Bu noktada günlük işlerin yanı sıra “az bir şey de oyun oynayım ama derdim grafik değil” diyenlerin de ilgisini çekebilecek bir ürün olduğunu söyleyebiliriz. 

Heroes of the Storm oynadım, Hearthstone oynadım ve pek sorun çekmedim. A8-7670K’nın genel olarak ekran kartı satına ekstra para ödemeden, gerektiğinde oyun da oynanabilecek bir bilgisayara sahip olmak isteyenlere hitap ettiğini söyleyebiliriz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun