Hukuk 26 HAZİRAN 2013 / 10:52

"Twitter, Türkiye ile bilgi paylaşmadı"

Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım, Gezi Parkı eylemleriyle ilgili Facebook ve Twitter'la iletişime geçtiklerini, Twitter'dan olumsuz yanıt aldıklarını açıkladı.Gezi Parkı'nda yaşananlar nedeniyle hükümetin sosyal medyayı suçladığı görüldü. Burada oluşturulan içeriklerin kamuoyunu olumsuz etkilediğini düşünen birçok hükümet yetkilisi bu konularla ilgili açıklamalarda bulundu. Erzincan'da katıldığı bir etkinlikte soruları yanıtlayan Binali Yıldırım, olaylarla ilgili Facebook ve Twitter'la temasa geçtiklerini bildirdi.

Facebook ile bir sorun yaşamadıklarını belirten Yıldırım, Twitter'ın işbirliği teklifine olumsuz cevap verdiğini bildirdi. Bu ülkede faaliyet gösteren şirketlerin yasalara göre suç teşkil eden konularda yargı ve polisle uyum içinde çalışması gerektiğini vurgulayan Yıldırım, dünyadaki tüm ülkelerde sürecin bu şekilde işlediğini aktardı. Sosyal medyanın sesini kısmanın işin doğasına aykırı olduğunu belirten Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı, bunun hiçbir zaman düşünülmemesi gerektiğinin altını çizdi.

"Türkiye'de muhatap bulunması için çalışmalar yürütüyoruz"

Kritik altyapılara yapılan saldırılarla ilgili de görüşlerini açıklayan Yıldırım, bilgi güvenliği ve bilişim altyapısını güçlendirmek için daha fazla internet değişim noktasına ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Bilişim500'de açıklamalarda bulunan Dr. Tayfun Acarer'in söyledikleri paralelinde konuşan Binali Yıldırım, USOM ve Bal Küpü güvenlik sistemleriyle ilgili açıkladı. Siber saldırıların her an izlendiği ekiplerin olduğu bilgisini veren Yıldırım, sosyal paylaşım sitelerine tavsiyelerde bulundu.

Yurt dışı merkezli sosyal paylaşım sitelerinin Türk hukukuna dahil olması çağrısı yapan Yıldırım, bilgi istendiğinde Türkiye'de muhatap bulunamadığnı belirtti. ABD ile saat farkı nedeniyle işlerin yürütülemediğine dikkat çeken Yıldırım, Türkiye'de bir muhatap bulunması için gerekli çalışmaları yaptıklarını açıkladı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun