Hukuk 25 MART 2013 / 10:17

Twitter'a 50 milyon dolarlık tazminat davası açıldı

Twitter’ın başı Fransa’da yaşayan Yahudi öğrencilerle dertte. Ülkede bulunan Yahudi Öğrenciler Birliği, antisemist mesajlar atan kullanıcıların kimliklerini açıklamadığından dolayı Twitter’a 50 milyon dolarlık tazminat davası açtı. Geçtiğimiz Ekim ayında Twitter üzerinde açılan #UnBonJuif (iyi Yahudi) ve #UnJuifMort (ölü bir Yahudi) hashtag’leri üzerine mahkemeye başvuran Yahudi Öğrenci Birliği, mahkemeden atılan 350 bin tweet’in kimler tarafından atıldığının açıklanmasını talep etmişti. Öğrenci birliğinin taleplerini yerinde bulan mahkeme heyeti, antisemitist mesajlar atan kullanıcıların kimliklerinin afişe edilmesine karar verdi. Alınan kararla birlikte bu tarz mesajlar atan kullanıcılara “nefret söylemi” suçundan dava yolu açılacaktı.

Twitter, konuyu pek ciddiye almamakla birlikte, “konuyu değerlendirmeye” aldığını açıkladı. Mahkeme, mikroblog sitesine isimleri açıklaması için 15 gün süre verirken, site isimleri açıklamadığı her gün için 1300 dolar para cezası ödüyor.

Konu hakkında açıklama yapan UEJF Başkanı Jonathan Hayoun, “Twitter aldırmazlık kartını kullanıyor ve 24 Ocak’ta verilen karara saygı göstermiyor” dedi. Twitter’ın ise temyize gitmeye hazırlandığını belirtilirken, şirket ABD Anayasası’na göre hareket ettiğini ve ifade özgürlüğü ilkesinden taviz vermeyeceklerinin altını çizdi.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.
ETİKETLER : Twitter