Hukuk 23 ŞUBAT 2016 / 13:01

Türkiye’de drone’lar kayıt altına alınıyor

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün yayınladığı talimatla, Türkiye'de ağırlığı 500 gr ile 25 kg arasında olan drone'ların 1 Mayıs'a kadar internet tabanlı kayıt sistemine kayıt olması gerekiyor.

Son zamanların popüler teknolojilerin biri olan drone’ların kullanım alanları yaygınlaştıkça, kullanım amaçları da farklılaşıyor. Özellikle fiziksel güvenlik ve gizlilik konusunda kötü amaçlı kullanımları artan drone’ların önüne geçmek için ilk olarak ABD’nin havacılıkla ilgili resmi düzenleyici kurumu Federal Havacılık Dairesi (FAA), Aralık ayında tüm drone’ları kayıt altına almaya başlamıştı.  22 Şubat günü Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün (SHGM) yayınladığı talimatla, Türkiye'deki kalkış ağırlığı 500 gr ile 25 kg arasında olan drone'ların ve bunları kullanacak pilotların kayıt edileceği duyuruldu.
 
Yayınlanan talimata göre, 500 gr ve 25 kg arasındaki drone'lar ve pilotları, kayıt işlemlerini iha.shgm.gov.tr adresinden yapabiliyor. Azami kalkış ağırlığı 25 kg ile 150 kg aralığında olan ikinci gruptaki İHA’lar ile azami kalkış ağırlığı 150 kg ve daha fazla olan İHA’ların ise Türk hava araçları tesciline kayıt yaptırmaları gerekiyor. Kapalı alanlarda kullanılan İHA’lar, yere veya herhangi bir platforma bağlı olan insansız balon ve benzeri sistemler, devlet insansız hava araçları ve azami kalkış ağırlığı 500 gr’dan daha az olan İHA’ları Talimat kapsamı dışında kalıyor.
 
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden izin almayı gerektiren operasyonlarda, izin alınmadan İHA uçuşu yapılması ve verilen yetkiler ile belirlenen hava sahaları dışında uçuş yapılması halinde ilgili şahıs veya işletmeye 2920 sayılı Kanunun 5 inci kısmında yer alan ceza hükümleri uygulanacak. İnternet tabanlı kayıt sistemine kayıt yaptırmak için son tarihin 1 Mayıs olduğu belirtiliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun