Hukuk 22 ARALIK 2014 / 11:06

Sony The Interview'ü BitTorrent üzerinden yayınlayabilir

Diplomatik bir kriz haline dönüşen Sony’nin “The Interview” adlı filmi için her geçen gün yeni bir haber ortaya çıkıyor.Basit bir siber saldırı girişimi olarak başlayan fakat geçen süreçte ABD ile Kuzey Kore arasında krize neden olan The Interview adlı film, Sony’nin başını iyiden iyiye ağrıtmaya başladı. Sinema salonları ve büyük video şirketleri filmi gösterme konusunda çekimser tutum sergilerken, Sony film gösterimi için farklı arayışlara girdi.

Sony’nin film gösterimi için nasıl bir yol haritası çizdiği kesinlik kazanmasa da, şirketin önünde çok fazla seçenek yok. The Interview’ü kendi platformları üzerinden yayınlayarak GOP adlı grubun tepkisini çekmek istemeyen Sony, BitTorrent’ten aldığı teklifi değerlendirecek gibi görünüyor.

Konuya oldukça ciddi bir şekilde yaklaşan BitTorrent, 'The Interview hakkındaki gelişmeleri herkes gibi yakından takip ettiklerini, Sony'nin aradığı alternatife cevap olabileceklerini' belirtirken, ortaya çıkan şartlar altında The Interview'ı yayınlamayı kabul edeceklerini, böylece Sony'nin kendi filmini yeniden kontrol edebileceğini ifade etti.

BitTorrent, bu hamleyle hem tehditlere karşı boyun eğilmemiş olacağını, hem de herkesin evinde güvenle filmi izleyebileceğini savundu. P2P istemcisi, aynı zamanda ifade özgürlüğünün de bu şekilde savunulacağını belirtti. Sony, BitTorrent’ten gelen teklifle ilgili bir yorum yapmaktan kaçınırken, korsan siteler ya da Sony’nin kendi platformlarına göre oldukça güvenli bir alternatif olan BitTorrent seçeneğinin, şirket için oldukça mantıklı göründüğü de aşikar.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun