Hukuk 17 ARALIK 2014 / 10:35

Sony tazminat tehlikesi ile karşı karşıya

Sony’nin başı bu defa da çalışanlarıyla dertte. Guardians of Peace adlı örgütün siber saldırısı sonucu eski ve mevcut çalışanlarının verilerini çaldıran Sony, şimdi de tazminat davalarıyla karşı karşıya kaldı.Eski çalışanlarının California Bölge Mahkemesi'ne yaptığı başvuru ile başlayan süreç, emsal olarka görülerek 15 bin çalışanı kapsayan bir grup davasına dönüşecek.  GOP örgütün saldırısıyla birlikte 47 bin sosyal güvenlik numarası, maaş bilgileri ve tıbb bilgileri gibi birçok kişisel veri ele geçirilmiş ve Sony’nin talepleri karşılamaması durumunda bu verilerin sızdırabileceği belirtilmişti.

Bu tehditten yola çıkan davacı avukatları yaptıkları başvuruda '47 bin sosyal güvenlik numarası, maaş bilgileri, tıbbi bilgiler gibi son derece hassas verilerin ele geçirildiği ve Sony çalışanlarının bir korku filmine uyarlanabilecek duruma düşürüldüğü' ifadesine yer verdiler.

Michael Corona ve Christina Mathis'in açtığı dava, kendileri gibi saldırıdan mağdur duruma düşen tüm Sony çalışanlarını kapsıyor. Davacılar, Sony'nin sorumluluğunu yerine getirmemek ve binlerce kişinin şahsi bilgilerine erişim sağlamakla suçlanıyor. Bunun yanı sıra Sony’i olası bir saldırıya karşı gerekli önlemleri almamakla suçlayan davacılar, Sony’nin canını epey sıkacak gibi görünüyorlar.

Tehditler sürüyor

Saldırıyı üstlenen Guardians of Peace adlı örgüt, taleplerinin halen karşılanmadığını belirterek, saldırıların hız kesmeden devam edeceğinin altını çizdi. The Interview adlı filmin yayından kaldırılmasını isteyen grup, filmin fragmanları da dahil olmak üzere tüm gösterimlerinin yayından kaldırılmasını talep ediyor.

Saldırı gerçekleştiğinden bu yana ünlü yıldızların maaş bilgileri, Sony yöneticilerinin mektuplaşmaları gibi birçok gizli bilgiyi açık eden saldırganların, taleplerinin karşılanmaması durumunda ne gibi belgelerin ortaya çıkacağı ise merak konusu olmayı sürdürüyor.