Hukuk 04 ARALIK 2014 / 14:54

Soheil Arabi Facebook paylaşımı yüzünden idam edilecek

İran’ın internet ve özellikle sosyal ağlar üzerindeki baskıyı kaldıracak gibi görünmüyor. İranlı fotoğrafçı Soheil Arabi, sosyal medya üzerinde Hz. Muhammed’i aşağılayacak paylaşım yaptığı gerekçesiyle aldığı ölüm cezası kesinleşti. Arabi’nin avukatlarının çabaları ve insan hakları örgütlerinden gelen af talepleri hükümet tarafından reddedilirken, Arabi idamını beklemeye başladı. Ülkedeki yasaklar ve kısıtlamalarla gündemden düşmeyen İran, bu defa da fotoğrafçı ve blog yazarı Soheil Arabi’nin idamıyla gündeme geldi. Geçtiğimiz aylarda bir grup gencin, Pharell Williams’ın Happy adlı şarkısına çektikleri amatör klibi sosyal medyada paylaşmaları üzerine gençlere 91 kırbaç ve 1 yıl hapis cezası veren İran, Arabi’yi de Facebook üzerinde peygamber için kullandığı aşağılayıcı sözler sebebiyle idama mahkum etti.

İnsan hakları örgütleri, Arabi'nin affedilmesi için hükümete baskı yaparken, hükümetten yapılan açıklamalar Arabi'nin ümitlerini kırmaya başladı. Hükümet yetkilileri, Arabi için af durumunun söz konusu olmadığını belirtirlerken, insan hakları örgütlerinden gelen yeniden yargılanma taleplerinin değerlendirilebileceğini açıkladı. Arabi'nin avukatları ise, Arabi’ye idam yolunu açan paylaşımın kötü bir psikoloji altındayken yapıldığını söyleseler de mahkeme bu itirazı da reddetmişti.

Teknolojinin sürekli olarak geliştiğinden ve insanlar için "sınırların kalktığını" düşünsek de, dünyanın birçok yerinde (Buna Türkiye de dahil) herkesten ya da egemen güçlerden farklı bir düşünceye sahip olmak "tabu" olarak görülüyor. Düşünce özgürlüğünü sadece kendi düşüncesine göre düzenleyen ve kendi düşüncesini herkese dayatmaya çalışan zihniyet, kafasının içerisindeki sınırları kaldırmadığı sürece de bu tarz haberleri duymaya devam edeceğiz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun