Hukuk 08 OCAK 2015 / 09:52

Rusya’daki yaprak dökümü devam ediyor

Rus hükümeti tarafından kabul edilen yeni Blogger yasasının ardından teknoloji şirketlerinin tepkileri, eyleme dönüşmeye başladı. Google’ın ardından Intel de geliştirici takımını  ülkeden çekmeye karar verdi.Rusya’daki yeni yasa teknoloji şirketlerini hamle yapmaya zorluyor. Yeni yasayla birlikte günlük 3 binden fazla okuru olan internet servislerinin sunucularını fiziksel olarak Rusya’da bulundurmalarını kapsayan yeni Blogger yasasıyla birlikte ilk olarak Google geliştirici ekibini ülkeden çekmişti. Google ardından diğer şirketlerin de gelmesi beklenirken, bu konuda ilk davranan Intel oldu.

Yasanın kabul edilemez olduğunu belirten Intel, Rusça forum sitesini kapatarak kullanıcıları Intel’in genel forumlarındaki tartışma odalarına davet etti. Bunun yanı sıra kendisine bağlı üçüncü parti şirketler tarafından kontrol edilecek ve Rusça hizmet verecek bir geliştirme forumunun da açacak Intel, bu sayede biraz zorlamayla da olsa Rusya’daki kullanıcılarına hizmet vermeyi sürdürmeyi amaçlıyor.

Son dönemde ABD ile yaşanan ekonomik ve siyasi krizlerle birlikte ülkedeki ABD’li şirketlere karşı tutumunu sertleştiren Rusya, bu çerçevede geçirdiği blogger yasası ile şirketleri iyice köşeye sıkıştırdı. Yeni yasa ile birlikte hem ülke içerisinde internet trafiğini daha rahat kontrol edebilecek hem de yabancı şirketlerin ülke dışına veri aktarmasını kontrol edecek Rus Hükümeti bir taşla iki kuş vurmuş olacak.

Google ve Intel’in ardından Facebook gibi şirketlerin de gelmesi beklenirken, 2015 sonuna kadar Rusya’nın dış dünyaya iyice kapalı bir yapıya bürünmesinden korkuluyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun