Hukuk 10 NİSAN 2014 / 17:55

Mesai saati dışındaki e-postalar yasaklandı

Fransa’da iki sendika, çalışanların mesai saatleri dışında “iletişim araçlarına bağlanmama hakkını” aldı.Fransa’da teknoloji ve mühendislik endüstrisi sendikaları, çalışanların mesai saatleri dışında “iletişim araçlarına bağlanmama hakkını” aldı. Buna göre çalışanlar mesai bitiminden sonra e-posta ya da akıllı telefonlar aracılığıyla rahatsız edilmeyecek.

Syntec ve Cinov firmaları, altı ay süren pazarlıkların ardından çalışanlarının yüzde 56’sını oluşturan iki sendikayla anlaşma yaptı.

Fransa’da 1999’da kabul edilen bir sözleşmeyle bir kişi resmi olarak haftada en fazla 35 saat çalıştırılabiliyor. Sendikalar bu kuraldan yola çıkarak, Fransa ve Avrupa’daki yönetmeliklere göre çalışanların minimum dinlenme süresini garanti altına almak için bu adımı attıklarını söyledi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun