Hukuk 25 ARALIK 2014 / 10:08

Hükümet internet üzerindeki baskını artırıyor

Hükümet, TİB yasasını genişletmeye hazırlanıyor. Yeni yapılacak düzenleme ile Başbakan veya Ulaştırma Bakanı’nın talimatıyla internete erişim engellenebilecek. Hükümet, TİB yasasını genişletmeye hazırlanıyor. Yeni yapılacak düzenleme ile Başbakan veya Ulaştırma Bakanı’nın talimatıyla internete erişim engellenebilecek.

Torba Yasa ile birlikte Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB) tanınan “internet sitelerine erişimi mahkeme kararı olmadan dört saat içinde kapatma yetkisi” Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. Bu kararın üzerine hükümet yeniden harekete geçerek, yeni bir düzenleme getirmeye hazırlanıyor.

Yeni düzenlemede, milli güvenlik ve kamu düzeninin korunmasının gerektiği hallerde erişimin Başbakan veya Ulaştırma Bakanı’nın talimatıyla engellenebileceğinin yer alması bekleniyor. Bu durumda, talimat gereği ilgili içeriğe erişim engellenecek ve bu karar daha sonra mahkemeye sunulacak. TİB, savcılıklara içerikle ilgili suç duyurusunda bulunabilecek ve mahkeme kararına uymayan servis sağlayıcılara ağır para cezası verilecek.

Düzenlemeyle beraber Yüksek Mahkeme’nin iptal ettiği, TİB Başkanı’nın kamu düzeni ve milli güvenlik için 4 saat içinde erişimi engelleme yetkisi Başbakan ya da bakana devredilecek. Engelleme kararı daha sonra mahkemeye sunulacak.

Kararın Meclis’e çok kısa bir süre içerisinde iletilmesi bekleniyor. Düzenlemenin onaylanması durumunda, mahkeme kararlarını uygulamayan servis sağlayıcıları ağır para cezaları ile karşılaşacaklar. Cezalardan yabancı şirketlerin de etkilenmesi beklenirken, yeni düzenlemeyle birlikte TİB, zararlı gördüğü içerikler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunabilecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun