Hukuk 03 NİSAN 2015 / 12:57

Google ve Avrupa Komisyonu karşı karşıya geliyor

Tekelleşme konusunda Amerika Birleşik Devletleri'nde açılan davalardan yakasını kurtarmayı başaran Google, Avrupa Komisyon ile sorun yaşamaya devam ediyor. Tekelleşme konusunda küresel çapta birçok şirketten şikayet alan Google, ABD'de açılan soruşturmalardan yakasını kurtarmayı başarmıştı. Google aleyhindeki şikayetleri araştıran Avrupa Komisyonu, soruşturmanın tamamlanmak üzere olduğu açıklamasını yaparak, dava sürecinin yakın olduğu mesajını verdi. Avrupa Komisyonu'na başvuruda bulunan şirketler, Google'ı sitede yayınlanan arama sonuçlarında kendi hizmetlerine ayrıcalık tanıyarak sektörde tekelleşmenin yolunu açtığını iddia ediyorlar.

Yapılan şikayetlerin gerçek dışı olduğunu iddia eden Google ise, Almanya başta olmak üzere birçok Avrupa Birliği ülkesinde Google+ gibi uygulamaların kullanıcılar tarafından tercih edilmediğini açıklamasını yapıyor. Google'dan gelen bu açıklamalara ve ABD'de düşen davaya rağmen Avrupa Komisyonu davayı açma konusunda ısrarcı görünüyor. 2010 yılından bu yana tekelleşmeye adeta savaş açan komisyon, Goole hakkında gelen şikayetlere kayıtsız kalamayacağını belirterek şirkete "anlaşma" yolunu da kapatmış görünüyor. Bu noktada Komisyon'un Google ile daha önce bir çok defa anlaşma zemini aradığını ama Google'ın da bu taleplere pek sıcak yaklaşmadığını belirtmek gerek.

Her iki taraf da konuya olumsuz yaklaştığından dava süreci kaçınılmaz görünüyor. Dava sürecinin başlamasıyla birlikte Google'ın kendini aklamak için 3 aylık bir süresi olacak. Davanın olumsuz sonuçlanması durumunda ise Google'ı yüklü miktarda bir tazminatın beklediğini de belirtmek gerekiyor. Avrupa Komisyonu'nun bu konuda geri adım atmayacağını düşünürsek, zorlu bir dava sürecinin Google'ı beklediğini söyleyebiliriz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun