Hukuk 29 MART 2016 / 11:30

FBI ve Apple arasındaki kriz sona erdi

Apple ve FBI arasında aylardır süre gelen kriz sona erdi.

Apple ve FBI arasındaki kriz şimdilik sona erdi. Amerika'da bir sağlık merkezinde 14 kişinin ölümüne sebep olan Syed Farook'un kullandığı iPhone 5c, FBI tarafından incelenmek isteniyor. Fakat bu iPhone 5C'de şifreli tuş kilidi ve 10 deneme sonunda telefonu komple silme özellikleri aktifleştirilmiş durumda. FBI, işin içerisinden çıkamayınca Apple'dan destek istemiş ve telefonun tuş kilidinin şifresinin bir şekilde kaldırılmasını rica etmişti. Apple talebi reddederken, FBI ilerleyen süreçte mahkemeye başvurmuştu.  mahkemeye kadar varmıştı. 

Geçen hafta düzenlenecek mahkeme öncesinde açıklama yapan FBI, Syed Farook'un iPhone'una Apple'ın desteği olmadan eriştiklerini belirtti. Bu noktada mahkemeye, kullandığı yöntemler hakkında bilgiler veren FBI, savcının da onayı almasıyla birlikte iPhone şifresini aşmak için gerekli adımları atmış oldu. 

FBI tarafından yapılan açıklamada, FBI'ın Apple'ın desteği olmadan zanlının telefonundaki verilere ulaştıı ifade edilirken, yeni yöntemin içeri hakkında bir bilgi verilmedi. 

Yeni yöntemle birlikte iPhone'ların güvenliği ya da FBI'ın bu yöntemi kullanarak ne kadar insanın cihazına erişebileceği ise merak konusu olmayı sürdürüyor. 

Konuyla ilgili detaylı bilgiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz. 
ETİKETLER : fbi iphone 5c iphone apple
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun