Hukuk 03 MART 2016 / 09:20

Facebook yöneticisi serbest bırakıldı

Facebook Latin Amerika Bölgesinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Diego Dzodan, Brezilya'da tutuklanmasının ardından serbest bırakıldı.

Hükümetlerin, teknoloji şirketlerinden talep ettikleri veriler sorun yaratmaya devam ediyor. Teknoloji şirketleri bu verileri hükümetlerle ve hükümetlere bağlı çalışan kurumlarla paylaşmamak için direnirken, hükümetlerin konuya olan yaklaşımları da sertleşmeye başladı. Apple'ın FBI ile mahkemelik olmasının ardından Facebook Latin Amerika Bölgesinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Diego Dzodan, Whatsapp verilerini mahkeme ile paylaşmayı reddedince Brezilya'da tutuklanırken, Dzodan 24 saat sonra Sao Paulo'da serbest bırakıldı. 

BBC'de yer alan habere göre, Arjantinli yönetici, uyuşturucu kaçakçılığıyla ilgili gizli bir soruşturma kapsamında alınan bir karara uymadığı için tutuklanan Dzodan, hükümetin talep ettiği Whatsapp mesajlaşma trafiğini mahkeme ile paylaşmayı reddedince tutuklanmıştı. Mahkeme, Dzodan'ı 24 saat sonra serbest bıraktı. 

Brezilya’da, Facebook’un sahibi olduğu mesajlaşma servisi WhatsApp’a kullanıcılarının bilgilerini polisle paylaşmadığı için geçen Kasım ayında erişim yasağı getirilmişti. Yaşanan bu son gelişme ile birlikte hükümetler ve teknoloji şirketleri arasındaki gerginlik bir boyut daha kazandı. Bu yaklaşımların vatandaşların kişilik haklarını ihlal edip, etmeyeceği tartışması ilerleyen günlerde de sürecek gibi görünüyor. 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun