Hukuk 10 ŞUBAT 2016 / 11:16

Facebook'un başı Fransa ile dertte

Fransa, Facebook'unkullanıcı verilerileri ülke dışına çıkarmasını yasakladı.

Ülkeler, vatandaşlarının kişisel bilgilerinin yurtdışına çıkması konusunda oldukça hassas davranıyorlar. Son olarak Fransa, Facebook'tan kullanıcılara ait verileri yurtdışına çıkarmamasını talep etti. 

The Verge'de yer alan habere göreAvrupa Birliği’nin Atlas Okyanusu’nun diğer kıyısına veri transferini mümkün kılan anlaşmayı iptal kararına dayanarak alınan karar, Facebook'a iletildi. CNIL (Fransa Ulusal Bilgi İşlem ve Özgürlükler Komisyonu) tarafından alınan karara göre, Facebook kullanıcısı olmayan kişilerin internet üzerindenki aktivitelerini takip etmeyi bırakacak. Facebook'a 3 ay mühlet tanıyan CNIL, sosyal paylaşım sitesinin bu faaliyetlerine devam etmesi durumunda cezai yaptırım uygulayacağını ifade etti. 

Facebook'tan konuyla ilgili bir açıklama gelmezken, geçtiğimiz ay Belçika'da da benzer bir karar alınmıştı. Alınan kararla birlikte kullanıcılarının ve kullanıcı olmayan kişilerin internet üzerindeki aktivitelerini takip edemeyecek olan Facebook, "kişiye özel" reklamlar için yeni bir yol izlemek zorunda kalabilir. Zira Fransa, Facebook'un kişiye özel reklam modeli için, kullanıcıların internet üzerindeki faaliyetlerini takip etmesini de etik bulmuyor. Görünen o ki, ilerleyen günler özellikle sosyal medya siteleri için oldukça zorlu geçecek. 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun