Hukuk 28 KASIM 2014 / 12:27

Avrupa Parlementosu Google'ı ikiye bölüyor

Avrupa Parlementosu, Google'dan arama faaliyetlerini, finansal faaliyetlerinden ayırması konusundaki talebi onayladı. 348 evet oyuyla kabul eden yasayla birlikte, Google başta olmak üzere arama motoru şirketleri, arama faaliyetlerini diğer faaliyetlerinden ayırmak durumunda kalacak. 

Geçtiğimiz gün yayınladığımız haberde, Google'ın arama faaliyetlerini kendi çıkarları doğrultusunda kullanması sonucunda Avrupa Parlementosu'na gelen şikayetlerin arttığını belirtmiştik. Bu şikayetler sonucunda Google ve benzeri şirketlerin arama faaliyetlerini, diğer faaliyetlerinden ayırması yönünde yasa teklifi sunulmuştu. Dün oylanan yasa teklifi, 174 red oyuna ve 56 çekimser oyuna karşı, 348 evet oyuyla onaylanırken, bu sonuçla birlikte Google'ın Avrupa'daki işi iyice zorlaştı.Onaylanan yasayla birlikte Google başta olmak üzere, arama motoru olarak hizmet eden şirketlerin piyasadaki hakim pozisyonlarını kendilerine çıkar sağlamak amacıyla kullanmamaları gerektiği ve arama servislerini diğer iş kollarından ayırmalarına karar verildi. Bu sayede sektörde tekelleşmenin önüne geçilmesi planlanıyor.

Her ne kadar AB üyesi ülkeler bu karar uymak zorunda olmasalar da, Avrupa Parlementosu'ndan çıkan bu karar, devletlere özellikle tekelleşmeye karşı önemli bir mesaj veriyor. Google'dan konuyla ilgili bir açıklama gelmezken, şirketin Avrupa'da son dönemde ortaya çıkan sorunlara karşı nasıl bir duruş sergileyeceği ise merak konusu.