Hukuk 24 KASIM 2014 / 15:25

Avrupa Parlementosu Google'a dur demeye hazırlanıyor

Uzunca bir süredir tekelleşme ve sahip olduğu arama motorunu kendi yararına kullanması sebebiyle tepki alan Google, bu defa baltayı taşa vurmuşa benziyor. Avrupa Parlementosu, Google'ı tekelleşme ile suçlayarak, ticari ve arama motoru faaliyetlerini ikiye ayırmasını isteyecek. 

Arama motoru olarak kurulan fakat yıllar içerisinde teknoloji devine dönüşen Google, özellikle küçük şirketler ve arama motorlarının tepkisini çekmeye başlamıştı. Arama motoru faaliyetlerinde kendi reklamlarını ve uygulamalarını öne çıkaran şirket, kendi alanında tekelleşmeye başladıkça, bu konudaki şikayetler de artmaya başladı.Son dönemde bu şikayetlerin giderek artmasıyla birlikte duruma el koymaya hazırlanan Avrupa Parlementosu, Google'a ticari ve arama motorlarını birbirinden ayırma "tavsiyesinde" bulunacak. Geçtiğimiz yıl, Google ile arama motorundan kişisel bilgileri silme konusunda sorun yaşayan Avrupa Parlementosu, bu konuda kullanıcıları haklı bularak, isteyen herkesin Google üzerindeki verilerinin silinebileceği kararını vermişti. Bu noktada birçok kullanıcı kişisel verilerinin silinmesi konusunda Google'a taleplerini iletirken, Google bu talepleri karşılamakta zorluklar yaşamıştı.

Şirketleri ikiye bölme ya da ayrıştırma konusunda herhangi bir yetkisi bulunmayan Avrupa Parlementosu, çıkarmayı planladığı yasa ile gelecekte oluşabilecek benzer sorunların önüne geçmeyi amaçlıyor. Özellikle küçük ölçekli işletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri için tekelleşmenin engellemesi gerektiğini düşünen Parlemento, bu noktada Google'a karşı cephe almış durumda.

Avrupa Parlementosu'ndan geçmesi oldukça muhtemelen görülen yasayla birlikte ticari ve arama motoru faaliyetlerini birbirinden ayırmak zorunda kalacak Google'dan konuyla ilgili bir açıklama gelmedi. Konuyla ilgili gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun