Hizmet 05 NİSAN 2016 / 15:29

Zipline Ruanda'da ilaç teslimatına başlıyor

Drone ile sevkiyat işine Zipline da giriyor. Şirket, Ruanda’da ilaç ve kan teslimatı gerçekleştirerek bölgenin ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlıyor.

İnsansız hava araçlarına olan ilgi arttıkça, bu araçlara yapılan yatırım da aynı oranda artıyor. Bu bağlamda inşa Zipline’ın drone hamlesi, Afrika'nın en yoksul ve açlıkla boğuşan ülkeleri arasında yer alan Ruanda'ya ilaç olacak. 

Bölgedeki yolların bozuk oluşu, ve ulaşım ağının da son derece yetersiz olması sebebiyle kıtanın kırsal bölgelerine ilaç, kan ve temel gıda maddelerinin ulaştırılması oldukça zor olabiliyor. Bu iş için biçilmiş kaftan olan drone'lar, gelişmiş kargo ve manevra kabiliyetleri sayesinde kıtadaki fiziksel zorluklardan etkilenmeden temel ihtiyaçları kırsallara ulaştırabilecek. 

The Verge'de yer alan habere göre, Ruanda ile drone ile ilaç ve kan sevkiyatına başlayacak olan Zipline, hükümetten de aldığı destekle birlikte ilerleyen süreçte başka ülkelerde de temel ihtiyaçlar, kan ve ilaç özelinde sevkiyatlar gerçekleştirecek. Hastaneler ve sağlık merkezlerine kurulan sistem üzerinde hazırlanan ihtiyaç listeleri Zipline’a iletilirken, listede hazırlanan ihtiyaç malzemeleri drone’lar ile sağlık merkezlerine hastanelere ulaştırılacak. Zips adını taşıyan drone’lar, 1,3 kg yük taşıyabildikleri gibi tek şarjla 120 km yol katedebiliyorlar. 
 
ETİKETLER : zips zipline drone