Hizmet 18 ARALIK 2014 / 10:15

Uber biyometrik kontrol sistemi kullanacak

Geçtiğimiz günlerde Hindistan’da yaşanan tecavüz vakasıyla büyük tepki toplayan Uber servisi, şoförlere uyguladığı güvenlik prosedürlerine bir yenisini eklemeye hazırlanıyor.Hindistan’da yaşanan tecavüz vakası, ABD ve Avrupa’da şoförlerin yolculara kötü davranması gibi sebepler, Uber’i harekete geçirdi. Hali hazırda birçok ülkede yarattığı “haksız” rekabet sebebiyle yasaklanan uygulama, bu tarz güvenlik sorunlarının da ortaya çıkmasıyla birlikte zor günler yaşamaya başlamıştı. Gelen tepkilere kayıtsız kalmayan Uber, şoförlere getirdiği yeni bir güvenlik prosedürü ile yaşanabilecek güvenlik sorunlarının önüne geçmeye hazırlanıyor.

Şoförlerin güvenlik geçmişlerini sorgulamak için biyometrik tarama sistemini kullanmaya hazırlanan uygulama, bu sayede Uber sistemine kayıt olacak şoförler hakkında birçok veriye sahip olacak. Biyometrik tarama ve ses tanıma teknolojilerini hayata geçirecek sistem, Uber’in hizmetverdiği ülkenin kriminal veri tabanı ile karşılaştırılarak, kötü geçmişe sahip şoförlerin Uber sistemine kayıt olmasını engelleyecek. Henüz ilgili makamlardan izin almayan Uber’in, bu sistemi ne zaman hayata geçireceği ise halen bilinmiyor.

Aldığı yatırımlarla beraber kısa sürede 40 milyar dolarlık bir şirket haline gelen Uber, birçok ülkede yasaklanmış durumda. Müşterilerinin memnuniyetini üst seviyede tutarak, elde ettiği başarıyı devam ettirmek isteyen şirket, yeni güvenlik prosedürü ile birlikte müşterilerinin güvenini tekrar kazanmayı amaçlıyor. Bu noktada hükümetlerle sorun yaşayan uygulamanın, ülkelerin kriminal raporlarına nasıl ulaşacağı ve hükümetlerden izin alacağı ise merak konusu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun