Hizmet 15 ARALIK 2014 / 12:07

Türkiye'de ilk kez Google Glass ile ameliyat yapıldı

Türkiye’deki bir ameliyatta ilk defa Google Glass teknolojisi kullanıldı. 59 yaşındaki Erol Kömür isimli hipertansiyon ve ritim bozukluğu şikayeti bulunan hastaya gerçekleştirilen eriyen stent takma işlemi, Liv Hospital Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Alp Burak Çatakoğlu'nun gözüne taktığı Google Glass teknolojisi ile gerçekleşti.Teknolojinin sağlık hizmetlerindeki kullanımı giderek artış gösteriyor. Ülkemizde de bunun örnekleri giderek çoğalmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde hipertansiyon ve ritim bozukluğu şikayetleri sebebiyle ameliyat masasına yatan Erol Kömür’ün operasyonunda Google Glass kullanılırken, operasyon eş zamanlı olarak, Japonya'da bulunan kardiyoloji hekimlerine ve İstanbul'da konferans salonundaki izleyici hekimlere yansıtıldı.

Operasyonu gerçekleştiren Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Alp Burak Çatakoğlu, bir sempozyum vasıtasıyla bir araya geldiklerini belirterek, konuyu şöyle değerlendirdi:

“Türkiye'de ilk defa google glass teknolojisini kullanarak canlı yayını gerçekleştiriyoruz. Bu sayede iki avantajımız olacak. Benimle aynı noktadan işlemi yapıyormuş gibi benim bakış açımla görecekler işlemi. Fotoğraf ve video olarak Japonya'ya aktaracağız. Onlar da bu aşamaları tek tek Türkiye'deymiş gibi izleyecekler. Japonya'dan çok kıymetli bir meslektaşım bu görüntülere yorum yaparak bize kendi tecrübelerini aktaracak. Çok uzak coğrafyalardaki iki hekimin birlikte sanki yan yanaymış gibi çalışmasını sağlayacağız. Bu çok değişik Teknoloji, ufkumuzu açacak Teknoloji. Uzakten eğitim tele tıp dediğimiz bu hadiseyi gelecekte daha fazla yaşıyor olacağız.”

Liv Hospital Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Alp Burak Çatakoğlu'nun gözüne taktığı Google Glass teknolojisi ile eş zamanlı olarak, Japonya'da bulunan kardiyoloji hekimlerine ve İstanbul'da konferans salonundaki izleyici hekimlere yansıtıldı. Ayrıca, Japonya'dan tıbbi konsültasyon sağlanırken, tele tıp için kullanılan Google Glass sayesinde karşı taraftaki doktor, işlemi, uygulayan doktorun gözünden gördü. İşlemi hem salondaki izleyiciler hem de Japonya'daki doktor canlı olarak izledi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun