Hizmet 10 HAZİRAN 2015 / 10:00

Teknolojik polis merkezleri gerçek oluyor

Karakollarda bilgisayar devriminden sonra, polis merkezlerinde biyometrik kontrol ve takip dönemi başlıyor.Biyometrik parmak izi sistemini kullanarak şartı tahliye olanların takibiyle ilgili proje geçen ay hayata geçti. Pilot bölge olan Konya’da 9 polis merkezinde kısa adı ‘DESTAP’ olan “Denetimli Serbestlik Takip Projesi” başarıyla uygulanıyor.

Şartlı tahliye olanlar ve denetimli serbestlik tedbiri altındakiler, karakola gidip ıslak imza atma zorunluluğunda bulunuyorlar ve böylece şartlı tahliye olanların takibi yapılıyor. ÖLÇSAN'ın BodeAG ile iş ortaklığında gerçekleştirilen proje DESTAP ile, ıslak imza yerine biyometrik parmak izi sistemiyle takip yapılıyor.

DESTAP nasıl işleyecek?

İlk olarak denetimli serbestlik müdürlüklerine biyometrik parmak izi tanıma terminali kuruluyor. Sunucu bilgisayar, güvenlik duvarı, parmak izi okuyucusu, kamera, yazılımlar ve diğer bileşenlerden oluşan terminalden, şartlı tahliye olanların parmak izi alınıyor. Kişisel bilgileri bilgisayara işlenen yükümlüler, ıslak imza vermek yerine parmak izi okutuyor. Denetim ve kontrol elektronik ortamda yapılmış oluyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun