Hizmet 27 OCAK 2015 / 09:56

Kadir Has Üniversitesi'ne TÜBİTAK'tan girişimcilik desteği

Kadir Has Üniversitesi bünyesindeki Girişimcilik, Yenilikçilik ve Teknoloji Transferi Araştırma ve Uygulama Merkezi (İNEO), Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Teknoloji Transfer Ofisi destek programına girmeye hak kazandı. Kadir Has Üniversitesi, bu başarısıyla, TÜBİTAK’ın “Teknoloji Transfer Ofislerine Yönelik Hazırlık, Başlangıç ve Kapasite Artırımı Sağlanması ve Uygulanması” başlıklı çağrısına başvuruda bulunan ve hibe desteği alan 9 üniversiteden biri oldu. İNEO, TÜBİTAK’ın "Yenilik Girişimcilik Alanlarında Kapasite Artırılmasına Yönelik Destek Programı" kapsamında 2 yıl süreyle, yılda 500 bin lira olmak üzere toplam 1 milyon lira değerinde hibe desteği alacak.

Kadir Has Üniversitesi'nin "yeni nesil üniversite" vizyonu doğrultusunda kurulan G"irişimcilik, Yenilikçilik ve Teknoloji Transferi AUM", 2014 yılında INEO adıyla faaliyetlerine başladı. Kurucusu merhum hayırsever iş adamının Kadir Has’ın "Vatan borcu ödüyorum" felsefesi doğrultusunda ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunma misyonunu benimseyen Kadir Has Üniversitesi’nin öncelikli hedefleri arasında üniversitenin öğrenci, akademisyen, çalışan ve mezunlardan oluşan ekosistemin girişimcilik, yenilikçilik ve teknolojiye ilişkin farkındalıklarını arttırmak ve onları etkin birer araç olarak kullanabilmelerini sağlamak yer alıyor.

Kadir Has Üniversitesi, 21. yüzyılın yeni nesil üniversitesi olarak, INEO'nun girişimcilik ve yenilikçilik eko-sistemi ile en ileri teknoloji, en yaratıcı tasarım, en kârlı iş, en etkin iletişim, ve en titiz hukuksal çerçeveyi bir araya getirebilecek niteliklere sahip girişimlerin öncüsü ve merkezi olmayı hedefliyor.