Hizmet 28 OCAK 2016 / 11:49

Fransa Uber'e cezayı kesti

Fransa'daki taksicilik yasalarıyla sorunlar yaşayan Uber, mahkeme tarafından 1,3 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

Uzun bir süredir Fransa'da sorunlar yaşayan Uber'in dertleri artmaya devam ediyor. Ülkedeki taksicilik yasalarıına aykırı yapısı sebebiyle taksiciler tarafından protesto edilen ve hakkında davalar olan Uber, mahkeme tarafından 1,3 milyon dolar ödemeye mahkum edildi. 

Fransa'da daha önce de ceza ödemek zorunda kalan ve sert protestolara maruz kalan Uber, bu defa baltayı taşa vurmuş gibi görünüyor. Ülkede Uber aleyhine her geçen gün yeni bir protesto yaşanırken, Uber'in kurallara uymadığını ifade eden taksi şoförleri, Uber araçlarını ters çevirmeye varan eylemlerde bulunmuşlardı. 

TechCrunch'ta yer alan habere göre, Fransa'daki taksiclik yasalarına göre, taksi şoförleri yolcularını bıraktıktan sonra duraklarına dönmek zorunda. Buna karşın Uber şoförleri, kendi mevzuatları gereği istedikleri yerden yolcu alabiliyorlar. Bunun haksız bir rekabet oluşturduğunu ve ülkedeki yasaları çiğnediğini düşünen taksi şoförlerinin duruma karşı olan tepkileri ise her geçen artıyor. Son gelişme ile beraber 1,3 milyon dolar ceza ödemek ile karşı karşıya kalan Uber tarafından konuyla ilgili bir açıklama gelmezken, oluşan durumun Uber'in Fransa'daki faaliyetlerini sonlandırmasına varabileceği gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Konuyla ilgili gelişmeleri aktarmayı sürdüreceğiz.