Hizmet 19 KASIM 2013 / 11:52

EVİS, ihracatı e-imzayla yapacak

800 milyon liralık şeker ihracatı E-imza ile yapılacak.
Önümüzdeki yıldan itibaren yaklaşık 800 milyon lira değerinde olacak 440 bin tonluk pancar şekeri ve nişasta bazlı şeker ihracatı, e-imza aracılığıyla gerçekleştirilecek. Şeker ihracatçısı firmalar tarafından Şeker Kurumu Elektronik Veri Sistemi (EVİS) üzerinden yapılacak İhraç Ön İzin Başvuru Girişi ve başvuru işlemleri artık e-imza ile yapılacak.

EVİS’in verilerine göre 1 Eylül 2011’den başlayıp 31 Ağustos 2012’de biten finansal takvim yılı içerisinde  EVİS üzerinden yapılan şeker ihracatının yaklaşık 766 milyon TL’ye tekabül ediyor. Her yıl artan ihracat rakamlarıyla doğrultusunda, yeni tebliğ uyarınca önümüzdeki yıl yaklaşık 800 milyon TL’lik ihracatın e-imza aracılığıyla gerçekleşmesi bekleniyor.

E-GÜVEN’in Genel Müdürü Can Orhun, konuyla ilgili şunları söyledi: “Gelişen teknolojiyle beraber, eskiden gerçekleştirmek için onlarca zahmete katlandığımız işler artık tek bir tıkla gerçekleştirilebiliyor. EVİS üzerinden yapılacak İhraç Ön İzin Başvuru Girişi ve başvuru işlemlerinin bundan böyle e-imza aracılığıyla gerçekleştirilecek olması da teknolojinin hayatımızı ne kadar kolaylaştırdığının bir göstergesi. Eskiden haftalarca sürebilen EVİS odağındaki başvuru sonuçlandırma işlemleri, artık e-imza ile maksimum 3 gün içerisinde çözülebilecek.”
ETİKETLER : can orhun E-imza evis