Hizmet 15 ŞUBAT 2016 / 12:21

Çipli kimlik kartlarına geçiş çok yakın

Nüfus cüzdanlarının yerini alacak 'çipli kimlik kartları' için son viraja girildi.

Nüfus cüzdanlarının yerini alacak çipli kimlik kartları nihayet ortaya çıktı. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen proje için son aşamaya gelinirken, yasal düzenleme süreci de tamamlandı. Önümüzdeki ay pilot şehir olarak belirlenen Kırıkkale'de dağıtımına başlanacak olan çipli kimlik kartlarının, 2016 yılı sonuna kadar tüm ülkede yaygın bir şekilde kullanılması hedefleniyor.

Banknot basımında kullanılan tekniklerle yapılan tasarımların bir araya getirildiği kimlik kartlarında, Osmanlı, Selçuklu ve Cumhuriyet dönemine has figürler ve motifler bir araye getirilmiş. Turkuazın ağırlıklı olarak kullanıldığı kartlar, cinsiyet ayrımı olmaksızın, tek renge ve tasarıma sahip olacak. 

Çok katmanlı bir güvenlik yapısına sahip olan çipli kimlik kartları, vatandaşların bilgilerini olası siber saldırılara karşı korumayı hedefliyor. Tüm haberleşme altyapısı ve işletim sistemi TÜBİTAK tarafından geliştirilen şifre mekanizmalarıyla korunan kimlik kartının içerdiği bilgilere art niyetli yollarla ulaşmak imkansız olduğu ifade ediliyor. 

Vatandaşlar, kayıtlı oldukları ilçe nüfus müdürlüklerine yapacakları şahsi başvurularla çipli kimlik kartlarını alabilecekler. Sağlık ya da benzeri sebeplerle ilçe nüfus müdürlüğüne gidemeyen vatandaşların evlerinde başvurularının alınabilmesi için gerekli teknik hazırlıklar tamamlanırken, onaylanan kimlik kartları, vatandaşların beyan ettikleri adreslerde teslim edilecek. Bunun yanı sıra çipli kimliklerin yenilenmesi için ödenecek ücret 8 lira olarak belirlendi. Bunun yanı sıra kimliğin kaybedilmesi halinde yeni kimlik almak isteyen vatandaşlar 30 lira ödeyecekler. Kimliklerin değiştirilmesi veya yeni doğum nedeniyle verilen kimlikler için ise vatandaşın 15 lira ödemesi gerekecek.
 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun