Hizmet 09 KASIM 2015 / 13:01

​Yunanistan’da artık sürücüsüz otobüsler kullanılıyor

Yazın başından beri Yunanistan’ın Trikala şehrinde test edilen sürücüsüz otobüsler, geçtiğimiz pazar gününden itibaren şehir içerisinde kullanılmaya başlandı. Yeni bir toplu taşıma aracı olan sürücüsüz otobüslerin, geleneksel otobüslerden daha güvenli olduğu belirtiliyor.

Yunanistan’ın İletişim ve Bilgisayar Sistemleri Enstitüsü Araştırma Direktörü Angelos Amditis’ in Popular Science’da yer açıklamasına göre; Yunanistan’da daha önce otonomlar araçlar, profosyonel sürücü eşliğinde gösteri amaçlı kullanılmıştı. Ancak Trikala’nın altı adet sürücüsüz otobüsü içinde yardımcı herhangi bir insan bulunmamakta. Otonom otobüsler şehir trafiğinin içerisinde tamamen otomatik olarak kullanılacak.

Avrupa Birliği’nin finansmanını yaptığı CityMobil2 isimli projenin bir parçası olan otobüsler, 2016 Mart’a kadar Trikala’da işletilecek. Araştırmacılar otobüslerin trafiğe nasıl uyum sağladıklarını detaylı bir şekilde inceleyecek. Trikala’da gerçekleştirilen bu programın, otonom araçların trafiği algılama konusunda ve trafiğe nasıl adapte olduklarına dair önemli bilgiler sağlayacak.

Diğer şehirlerinde bu araştırmayı benimsemesi gerektiğini belirten Angelos Amditis; “Bu yeni bir otobüs tanıtımı değil, aynı zamanda büyük bir sistemin değişmeye başladığının bir kanıtı” diyerek sözlerini noktaladı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun