Telekom Haberler 04 MAYIS 2011 / 20:00

Tasarruf TV’yi ve iletişimi vurdu

Alt ve orta sınıf ABD’liler, televizyonlarını kapatıyor ve sabit hatlı telefonlarını iptal ediyor.ABD’deki ekonomik durgunluğun devam etmesi, vatandaşı TV ve telefondan tasarrufa yöneltiyor. Financial Times’ın haberine göre, gelecek yıl TV sahibi toplam ABD’li sayısı yüzde 2’den fazla düşecek.

Bu araştırmadan önce bazı veriler yayınlayan ABD Felaket Kontrol Merkezi de, sadece mobil telefona sahip olanların sayısının hızla arttığını açıklamıştı. Her iki veri de, büyük ölçüde ABD tüketicileri arasında düşen gelirin bir sonucu olarak gösteriliyor. Uzmanlara göre, bu veriler teknolojiyi yakalamaktan ziyade, fakirliğin bir sonucu.

Öte yandan, düz ekran TV’lerin fiyatı düşüş sergilemesine rağmen, kablo başvuru maliyeti yükseliyor. Ödemeli TV şirketlerinde kullanıcı başına ortalama gelir geçen 5 yıl içinde yüzde 26 artarak 76 dolara yükseldi. Buna karşılık, geçen beş yıl içinde gelir artmadı ve o dönemle kıyaslandığında ödemeli TV fiyatları yükseliş sergiledi. Nielsen, ABD’de evlerin yüzde 96.7’sinin 2012’de bir TV setine sahip olacağını tahmin ediyor, ki bu tahmin, bu yılki yüzde 98.9’luk oranın altında.

İletişimde mobil tercih ediliyor

Konu telefon olduğu zaman ise tüketiciler sınırlı bütçeleri ışığında sabit hat yerine mobil telefonları tercih ediyor. CDC’nin raporuna göre, en son verilerin olduğu Aralık 2009 itibariyle her dört ABD'liden biri sadece cep telefonuna sahipti. Bu oran, fakirlik sınırında veya buna yakın olan yetişkinler arasında daha yüksek.

Ekonomik Analiz Merkezi’ne göre de kablosuz hizmetlere yapılan harcamalar karasal iletişime yapılan harcamaları 2005 yılında geçti ve o günden beri de iki yapı arasındaki fark büyüyor. Telekom sektöründe kablosuz veri ve akıllı telefon penetrasyonu hızlı bir büyüme sergiliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun