Güvenlik 15 MAYIS 2012 / 11:34

Zayıf şifreler kurumların güvenliğini zora sokuyor

Yılda iki defa yayınlanan Microsoft Güvenlik İstihbarat Raporu'nun Temmuz 2011-Aralık 2011 dönemine göre, son iki buçuk yılda dünyanın dört bir yanında yaklaşık 220 milyon kez tespit edilen ‘Conficker’ solucanı kurumlar için en büyük tehditlerden biri oldu.Raporun sonuçlarına göre 'Conficker' solucanının yaygınlığı 2009 yılından bu yana yüzde 225 oranında arttı. Sadece 2011 dördüncü çeyreğinde dünyanın dört bir yanındaki 1,7 milyon sistemde tespit edilen solucan, özellikle zayıf sistemlerinden ve güvenlik açıklarından faydalanıyor.

Konuyla ilgili konuşan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, kurumların varlıklarını sürdürebilmeleri ve rekabet edebilmeleri için güvenlik konularına dikkat etmelerini gerektiğini söyledi. Şirket olarak kamuoyunu güvenli bilişim konusunda sürekli olarak bilgilendirdiklerini hatırlatan Özmen, bu konuda danışmanlık yapmaya devam edeceklerini ifade etti. Güvenli sistemler için mutlaka güncelleme yapılması gerektiğini belirten Özmen, lisanslı yazılım kullanımının öneminin altını çizdi.

Konuya değinen Microsoft Türkiye Telif Hakları Müdürü Ozan Öncel, Conficker tehdidinin kurumların karşı karşıya olduğu en büyük güvenlik sorunlarından biri olduğunu vurguladı. Öncel, kurumların temel güvenlik konularına odaklanmaları gerektiğini söyledi. Birçok saldırının yeni ve gelişmiş teknikler içermediğini ortaya koyan Öncel, genellikle zayıf ve çalınmış şifrelerle, sistem açıklarından faydalanıldığının altını çizdi.