Güvenlik 18 EKİM 2008 / 07:52

Yüksek çözünürlüğün altın çağı (Bölüm 1)

Renkli TV yayını, plak ve video kasetten bu yana çok yol kateden tüketici elektroniği sektöründe günümüzde yüksek çözünürlük altın dönemini yaşıyor.

Renkli TV yayını, plak ve video kasetten bu yana çok yol kateden tüketici elektroniği sektöründe günümüzde yüksek çözünürlük altın dönemini yaşıyor.


İster film, ister müzik, isterse fotoğraf olsun her içerikte yüksek çözünürlük baş tacı ediliyor. Tabii ki bu içeriklerin görüntüleneceği ve çalınacağı platformlar, sistemler ve ürünler de değişiyor, gelişiyor. Gelin, 2010 yılına merdiven dayadığımız şu günlerde tüketici elektroniği dünyasında neler yaşanıyor birlikte bakalım.


LCD mi, plazma mı? Kesinlikle OLED!


Tüketici elektroniğinde görüntü alanında en büyük ilerleme tahmin edilebileceği gibi televizyonlarda yaşanıyor. Birkaç yıl öncesine kadar lüks ürünler olarak nitelendirilen düz ekran televizyonlar artık her evde kendilerine yer bulmaya başladılar. Özellikle LCD (Sıvı Kristal Ekran) TV’ler uygun fiyatları ve sundukları ekran seçeneklerindeki çeşitlilik ile tüketicilerin gözdesi haline geldiler. Teknolojik olarak daha üstün, ancak daha pahalı ve kısıtlı ekran boyutu seçeneği sunan plazma TV’ler de alıcı buluyorlar. Bununla birlikte, özellikle OLED (Organik Işık Yayan Diyot) teknolojisinin TV’lere uygulanmaya başlaması LCD ve plazmaların tahtının sallanması anlamına geliyor.


Bugüne kadar tüplü televizyonlar karşısında öncelikle ince ekranları ile üstünlük sağlayan LCD ve plazma’lar, OLED TV’lerin 3 mm’ye varan derinlikleri ile başa çıkabilecek durumda değiller. Ayrıca bu teknolojinin 100.000:1 kontrast oranı gibi özellikleri ile mevcut TV’lere oranla kat kat fazla görüntü kalitesi sunmaları da yakında tüketicilerin OLED TV’lere akın edeceği anlamına geliyor. Öte yandan OLED teknolojisini TV’lerine ilk uygulayan şirketlerden Sony ancak içinde bulunduğumuz dönemde Avrupa’da bu tip ürünlerin satışına başlayabildi. Üstelik henüz OLED TV’lerin ekran boyutları evlerin salonlarının başköşelerine yerleşmeleri için yeterli değil. 2009 yılı içinde OLED TV’nin ekran boyutu, fiyat ve yaygınlık problemlerini çözmesi ve vitrinlerde LCD ve plazma TV’ler ile boy göstermesi bekleniyor.


Olursa Tam HD olsun


Tabii üstün teknik özellikleri olan bir TV tek başına bir şey ifade etmiyor. Bir görüntü kaynağından beslenmesi gerekiyor. Şu günlerde sık sık duymaya başladığımız HD (yüksek çözünürlük) kavramı da işte tam bu noktada karşımıza çıkıyor. Artık TV’lerin çoğu "Tam HD" çözünürlüğü (1920x1080) destekleyecek şekilde üretiliyor. Eğer TV’nizden en yüksek verimliliği almak istiyorsanız ister TV yayını, ister arşivinizdeki bir film olsun bu çözünürlüğe uyumlu olmalı. Bunun için de Türkiye’de de giderek yaygınlaşmaya başlayan HD uydu yayınlarına abone olabilirsiniz. Diğer yandan evinizde film arşivi yapmak için yıllardır kullandığınız DVD diskleri bu çözünürlüğün çok altında kalıyor. O yüzden yeni disk formatı Blu-ray’e kaydedilmiş filmlere yönelmek durumundasınız. Blu-ray’deki sıkıntı ise henüz film çeşidinin bol olmaması ve oynatıcıların fiyatlarının yüksekliği.


Bilindiği gibi, DVD’nin yerini alacak yüksek çözünürlüklü format için Sony ve Philips’in başını çektiği bir ortaklık tarafından geliştirilen Blu-ray ile Toshiba ve birkaç firmanın sahiplendiği HD-DVD yaklaşık altı yıldır çekişme halinde idi. Sonunda bu yılın başlarında Toshiba’nın yarıştan çekilmesi ile meydan Blu-ray’e kaldı. Blu-ray, DVD’nin yaklaşık 5 Gigabaytlık kapasitesine karşılık 50 Gigabayt kayıt yeri sunmasıyla yüksek çözünürlüklü içerikler için ideal depolama alanı olarak gösteriliyordu. Blu-ray HD filmler için tek çözüm gibi görünse de yavaş yavaş sabit disk sürücülerin tüketici elektroniği ürünlerine nüfuz etmesi ile bu avantajını kaybedecek gibi. Yine de evinizdeki DVD arşivinizi çöpe atmanız gerekmeyecek. Üreticiler standart DVD oynatıcıları yeni görüntü işlemcileri ile donatıyorlar. Bu işlemciler DVD gibi standart çözünürlükte içerikleri Tam HD televizyonlarda izlenecek kaliteye yükseltebiliyorlar. Böylece Blu-ray’den biraz daha düşük, ancak DVD’den çok daha yüksek kalitede film izleme imkânına kavuşuyorsunuz. Ayrıca bazı üreticiler TV modellerinde de sabit diske yer vererek oynatma ve kaydetme işlemlerine tek bir cihazdan ulaşmanızı sağlıyorlar.


Yarın: Sayısal İçerikler ve ses sistemleri

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun