Güvenlik 10 ARALIK 2013 / 17:15

Yılbaşında güvenli alışverişin ipuçları

Siber saldırganlar en fazla tablet bilgisayar ve akıllı telefonlar için olta saldırısı düzenliyor. Saldırı odaklarını oyuncaklar, fotoğraf makineleri ile kameralar,  iTunes kartı, video oyun konsolları, mücevherler ve saatler takip ediyor. 

Sahte tatil kampanya mesajları gönderiliyor
Ürün satışlarının yanı sıra saldırganlar, yeni yıl dönemi için sahte ucuz tatil önerileriyle kullanıcıların karşısına çıkıyor. Oldukça popüler seyahat acentalarından gelmiş gibi görünen sahte mesajlarda gizlenen zararlı yazılımlar kişilerin kritik verilerini çalmaya çalışıyor. İyi fiyata bir ürün almak için arama motorlarını kullanmayın. Web tehditleri arama motorlarında sıkça ilk sıralarda yer alabiliyor. Kötü niyetli SEO sayesinde popüler alışveriş sitelerinin sahteleri, arama motorlarının ilk sonuçları arasında bulunuyor.
Mobil tarayıcı kullanmak yerine çevrimiçi alışveriş uygulamalarını kullanın. Eğer çok fazla çevrimiçi alışveriş yapıyorsanız ve bu alışverişlerinizi mobil cihazlar üzerinden gerçekleştiriyorsanız, mutlaka güvenilir mecraların uygulamalarını kullanın. Zira mobil görünüme sahip web sitelerinin sahtelerini üretmek saldırganlar için çok daha kolayken, kullanıcılar için anlaşılması bir o kadar zor oluyor. Bir güvenlik çözümü kullanın. Gerçek zamanlı olarak güncellenen bir güvenlik yazılımı, kullanıcıların sahte web sitelerine girmesine engel olacak ve tehditlerden koruyacaktır.

Yılbaşı alışverişi önlemleri

Bilgisayarınıza biraz sevgi gösterin ve korumasını güçlendirin. Kullanıcı yorumları ile inanılırlığını kontrol edebileceğiniz ürünler hakkında doğru açıklamalar sağlayan, ürünleri sağlam ve zamanında teslim eden ve iyi bir üne sahip olan internet sitelerinden alışveriş yapın. Gerçek dışı kampanyalar sunan sitelerden ve linklerden kaçının. Farklı parolalar kullanın. Kamusal alanda Wi-Fi ile alışveriş yapmayın ve güvenli para transferi yapın. SSL kilit sembolünü görerek güvenlik kontrolü yapın. Kişisel bilgileriniz halka açık alanlarda çalınma ihtimali oldukça yüksektir. Kötü amaçlı yazılımlara karşı, çok fazla kişisel bilgi toplayan işlemlere karşı dikkatli olun.
ETİKETLER : tehdit tehlike yılbaşı
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun