Güvenlik 03 AĞUSTOS 2011 / 14:18

Yarışma güzelleri ifşa oldu

News Group, ‘Miss Scotland’ yarışmasına katılanların bilgilerini saklayamadı. Güzellerin cep telefonu numaraları bile internette dolaşıyor.The Sun’ın internet sitesinde yarışmaya katılan binlerce insan, kişisel bilgilerinin çalınmış olma ihtimali konusunda uyarıldı. Yayın grubu News Group, yaptığı açıklamada, site 19 Temmuz’da saldırıya uğradığında, verilerin de alındığı bilgisini verdi. Miss Scotland yarışması başvuruları gibi bazı önemli ve kişisel detaylar, hep online olarak gazeteye gönderilmişti. BBC News’ın haberine göre, şirket de bu durumu polise ve Bilgi Komisyonu’na ulaştırdı.

News Group’un kardeş şirketi News International tarafından yapılan açıklamada ise, “Kullanıcı verilerini fazlasıyla ciddiye alıyor ve bu sorunu çözmek için yetkili her nokta ile çalışıyoruz. Bu olaydan etkilenen her kullanıcı ile doğrudan bağlantı kuruyoruz” denildi.

Telefonlar susmayacak

Çalınan bilgilerin de isim, adres, doğum tarihi, e-posta adresi ve telefon numarası gibi kişisel bilgileri içerdiği sanılıyor. Şirketin açıklamasına göre hiçbir finansal veri veya şifre ise çalınmadı. Bu arada, çalınan bilgilerin bir örneği ise doküman paylaşım sitesi Pastebin’e yüklendi. Dosyada 2010 Miss Scotland yarışmasına katılan 14 kişinin isimleri ve cep telefonları yer alıyor. Dosyada ayrıca, neden en güzel seçilmeleri gerektiğini anlatan kadınların uzun biyografileri de var.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir katılımcı BBC News’a yaptığı açıklamada, “Hem üzgünüm hem de biraz tedirginim. Çünkü bu, benim hakkımdaki her şey. Bu verilerin kilit altında tutulması gerekiyordu. Hatta bu bilgiler geçen yılın yarışmasından ve sonuçta benim detaylarımı saklamalarına gerek yoktu” dedi.

The Sun’ın internet sitesine yönelik ilk haklama hamlesinde de, siteye girmek isteyenler Rupert Murdoch’ın ölümü ile ilgili yalan bir habere yönlendiriliyordu. Bu saldırının sorumluluğunu LulzSec üstlenmişti. Ancak son gelişme ile ilgili LulzSec kanadından bir açıklama gelmezken, grubun Twitter hesabı da, grubun sözcüsünün tutuklandığı 28 Temmuz’dan beri aktif değil. Ancak bir başka Twitter kullanıcısı olan Batteye, veri açığı ile ilgili bilginin kaynağı gibi görünüyor. Bunun sebebi ise yazdığı bir mesajda, LulzSec bağlantılı Anonymous grubuna gönderme yapması.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun