Güvenlik 13 OCAK 2014 / 11:36

Yahoo’ya yapılan siber saldırı tahminden büyük

Yahoo bir hafta önce açıkladığı 2 milyondan fazla bilgisayar ve Yahoo kullanıcılarının kişisel bilgilerini tehdit eden siber saldırı ile ilgili detayları paylaştı. Yahoo’nun açıklamasına göre, Avrupa’nın dışından olduğunu düşündükleri hackerlar, tahminlerinden 4 gün önce saldırıya başlamış.

 Başta sadece 3 Ocak’ta olduğu belirtilen siber saldırının 31 Aralık ve 3 Ocak arasında olduğu tahmin ediliyor. Yahoo mail gibi hizmetlerin kullanıcılarına Yahoo ve ağından zararlı yazılım bulaştı.

Hollanda merkezli güvenlik şirketi FoxIT saldırıdan başta İngiltere, Fransa ve Romanya’nın etkilendiğine dikkat çekti.

Başka bir Hollandalı güvenlik şirketi Surfright ise kötücül yazılım saldırısından sonra yayılan zararlı kodlarla 2 milyon bilgisayardaki kullanıcıların hesap bilgilerini ve şifrelerini çaldığını, anti-virüs koruma programlarını çalışmaz hale getirdiğini ve bilgisayarların kontrolünü ele geçirdiğini belirtti.

Güvenlik şirketi Light Cyber’a göre ise saldırı ile ele geçirilen bilgisayarların Bitcoin ağı oluşturmak ve Bitcoin madenciliğinde kullanılması amaçlandı.

Yahoo’nun belirttiğine göre Mac’lar ve mobil cihazlar saldırıdan etiklenmedi. Yahoo hizmetlerinden yararlanan kullanıcıların Java ve Adobe yazılımlarını son sürümleriyle güncellemeleri ve anti-virüs programlarını düzenli olarak güncellemeleri gerekiyor.
ETİKETLER : yahoo
YORUMLAR
e 13 OCAK 2014 / 18:20 0 0
yahoo işte :)