Güvenlik 13 OCAK 2014 / 11:36

Yahoo’ya yapılan siber saldırı tahminden büyük

Yahoo bir hafta önce açıkladığı 2 milyondan fazla bilgisayar ve Yahoo kullanıcılarının kişisel bilgilerini tehdit eden siber saldırı ile ilgili detayları paylaştı. Yahoo’nun açıklamasına göre, Avrupa’nın dışından olduğunu düşündükleri hackerlar, tahminlerinden 4 gün önce saldırıya başlamış.

 Başta sadece 3 Ocak’ta olduğu belirtilen siber saldırının 31 Aralık ve 3 Ocak arasında olduğu tahmin ediliyor. Yahoo mail gibi hizmetlerin kullanıcılarına Yahoo ve ağından zararlı yazılım bulaştı.

Hollanda merkezli güvenlik şirketi FoxIT saldırıdan başta İngiltere, Fransa ve Romanya’nın etkilendiğine dikkat çekti.

Başka bir Hollandalı güvenlik şirketi Surfright ise kötücül yazılım saldırısından sonra yayılan zararlı kodlarla 2 milyon bilgisayardaki kullanıcıların hesap bilgilerini ve şifrelerini çaldığını, anti-virüs koruma programlarını çalışmaz hale getirdiğini ve bilgisayarların kontrolünü ele geçirdiğini belirtti.

Güvenlik şirketi Light Cyber’a göre ise saldırı ile ele geçirilen bilgisayarların Bitcoin ağı oluşturmak ve Bitcoin madenciliğinde kullanılması amaçlandı.

Yahoo’nun belirttiğine göre Mac’lar ve mobil cihazlar saldırıdan etiklenmedi. Yahoo hizmetlerinden yararlanan kullanıcıların Java ve Adobe yazılımlarını son sürümleriyle güncellemeleri ve anti-virüs programlarını düzenli olarak güncellemeleri gerekiyor.
ETİKETLER : yahoo
YORUMLAR
e 13 OCAK 2014 / 18:20 0 0
yahoo işte :)
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun