Güvenlik 17 NİSAN 2015 / 10:18

Wikileaks Sony'e ait belgeleri yayınladı

Geçtiğimiz Kasım ayında Sony'e yapılan siber saldırının ardından şirkete dair bir çok önemli ve gizli gün yüzüne çıkmıştı. Wikileaks, düzenlenen saldırının ardından Sony’den sızdırılan belgelerin tümünü yayınladı. Sony Pictures Entertaintment, Kasım ayında siber saldırganlar tarafından hacklenmişti. #GOP (Guardians of Peace) adındaki grup, Sony Pictures Entertaintment’a ait internet sitesini hackleyerek, şirketi ele geçirdikleri bilgileri internette paylaşmakla tehdit etmiş, olayın devamında şirkete ait iç mesajlaşmalar, kontrat bilgileri, çalışanlarla alakalı bilgiler gibi verileri açık etmişti. Olay kapanmış gibi görünürken, Sony'e bir darbede Wikileaks'ten geldi. 173 bin 132 e-posta yazışması ve 30 bin 287 belgelik bir "Sony Arşivi" yayınlayan Wikileaks, kullanıcıların bu dosyalar içerisinde arama yapmasına izin veriyor.

Yayınlanan belgeler Sony'nin ABD hükümeti ile olan ilişkisini ortaya koyarken, Sony ve hükümet arasında yoğun bir e-posta trafiği yaşandığı görüldü. Bunun yanı sıra şirket yöneticilerinin ses kayıtları da yayınlanan belgeler içerisinde yer alıyor. Wikileaks'ten Julian Assange, yazışmaların etkili bir çokuluslu şirketin iç çalışmalarını gösterdiği belirtirken, belgelerin yayınlanmasıyla ilgili gelen eleştirilere "Sony'nin jeopolitik çatışmaların merkezinde yer aldığının ortaya çıktığını, bu nedenle belgelerin kamu malı olduğunu" söyleyerek yanıt verdi.

Sony ise, yapılan siber saldırının bir suç olduğunun altını bir kez daha çizerken, Wikileaks'i Sony çalışanlarının özel hayatına müdehale ettiğini belirterek kınadı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun