Güvenlik 05 ARALIK 2010 / 09:55

WikiLeaks belgelerinden Intel de payını aldı

Belgelere göre şirket Rusya hükümetine "Ar-Ge'yi sizden çekeriz" tehdidinde bulunmuş.

Belgelere göre şirket Rusya hükümetine "Ar-Ge'yi sizden çekeriz" tehdidinde bulunmuş.


WikiLeaks belgelerinin şu aralar dış politika gündemini gümbür gümbür salladığı malum. Ancak yeni belgeler açıklandıkça olayın sadece politik ilişkilerle veya politikacılar arasında kalmadığı da ortaya çıkıyor. Ortaya çıkan belgelerden biri de Intel ile ilgili.

Bu adreste görebileceğiniz belgeye göre, Intel 2009'da Rusya hükümet yetkililerini ülkede yaklaşık 1000 mühendisin çalıştığı Ar-Ge ofisinden 200 mühendisi Çin'e veya Hindistan'a aktararak ülkedeki Ar-Ge faaliyetlerini durdurmakla tehdit etmiş. Bunun sebebi, Intel'in mühendislerine ulaştırmak istediği kriptolu donanımların Rusya kanunlarına göre ülkeye girişinie izin verilmemesi.

Rusya, ülke içindeki bilgi birikiminin şifrelenerek dışarıya çıkarılmasını önlemek amacıyla cep telefonları ve dizüstü bilgisayarlar da dahil olmak üzere güçlü şifreleme altyapısına sahip cihazlarda sıkı denetimler uyguluyor. Bu amaçla geliştirilen cihazların ülkeye girişi için Rusya polisi ve Ekonomik Gelişim ve Ticaret Bakanlığı tarafından gerçekleştirilmesi gereken onay prosedürleri bazen 6 ayı bulabiliyor.

Intel ise, görünüşe göre mühendislerinin Ar-Ge çalışmaları sırasında ortaya koydukları birikimi (aslında haklı olarak) koruyabilmek için mühendislerin kullanımına sunmak üzere gönderdiği donanımları ülkeye sokamayınca bu işi lobiyle çözmeye karar vermiş. Açıklanan belgeye göre lobi faaliyetleri sırasında Intel'in Rusya'yı ülkedeki Ar-Ge faaliyetlerine son vermek ve bu alanda çalışan mühendislerin bir kısmını Çin ve Hindistan'a göndermekle tehdit ettiği öne sürülüyor. Görünüşe göre olay, Intel'in talebine özel olarak prosedürlerin esnetilmesi ve şirketin ilgili donanımları Ar-Ge ekiplerine ulaştırmasıyla sonuçlanmış.

PC World'ün haberinin detaylarını bu adreste bulabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun