Güvenlik 14 TEMMUZ 2011 / 10:06

Vodafone ağına sızıldı, tüm telefon görüşmeleri dinlendi

The Hacker’s Choice isimli bilgisayar güvenlik araştırmacıları, Vodafone ağlarında çok önemli bir güvenlik açığı bulduklarını, Birleşik Krallık’taki istenilen telefonun dinlenebileceğini ispat etti. Henüz Vodafone'dan açıklama yapılmadı.Dünyanın en büyük cep telefonu operatörlerinden biri olan Vodafone, güvenlik açıklarını tespit eden bir grup tarafından köşeye sıkıştırıldı. The Hacker’s Choice (THC) isimli güvenlik araştırma grubunun yaptığı açıklamada, Birleşik Krallık’taki tüm Vodafone kullanıcılarının herhangi bir hacker tarafından dinlenebileceğini ortaya koydu.

Yapılan saldırı, en güvenli olarak bilinen 3G/UMTS/WCDMA mobil telefon standardının etkisiz hale getirilebildiğini gösterdi. Saldırının evlerde kullanılan femtocell üzerinden gerçekleştiği açıklandı.

Daha iyi sinyal alınması için evlere yerleştirilebilen femtocell’ler yaklaşık 300 liraya satın alınabiliyor. THC femtocell’ler ile nasıl telefonnların dinlenebileceğinin de yöntemini açıkladı. Saldırının detaylarına http://wiki.thc.org/vodafone adresinden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun