Güvenlik 17 HAZİRAN 2011 / 13:31

Virüs yaratanlar ya da yayanlara ağır cezalar geliyor

Japonya'da bilgisayar virüsü yaratanlara ve yayanlara 3 yıla kadar hapis cezası öngören yasa parlamentodan geçiyor.

Kanun uyarınca polis, şüphelilerin e-posta iletişim kayıtlarını internet servis sağlayıcılardan alarak inceleyebilecek. Tabii bu girişim gizlilik ve ifade özgürlüğü savunucuları tarafından itirazlarla karşılanarak, Avrupa’nın başını çektiği siber suçlar sözleşmesine bir adım daha yaklaşıldığı belirtildi.

Yapılan anlaşma internet ve diğer bilgisayar ağlarındaki suçlarla savaşmak için alınan ilk uluslararası karar olarak biliniyor. Japonya bu anlaşmayı imzalamasının yanında ülke içinde de yasalarını düzenleyerek uyum sağlamaya çalışıyor.

Parlamentoya sunulan yasaya göre, bilgisayar virüsü yaratan ya da yayan kişi, 3 yıl hapis ya da yaklaşık 6 bin dolarlık para cezasına çarptırılacak. Bilgisayarında virüsü kasten barındıran kişilere ise 2 yıl hapis ya da yaklaşık 4 bin dolarlık ceza verilmesi öngörülüyor.

Japon Anayasa’sı çerçevesinde güvence altına alınan kişisel mahremiyet hakkının çiğnenebileceği endişesi ve polisin gücünü artırdığı gerekçesiyle yasaya karşı çıkılıyor.
ETİKETLER : japonya virüs
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun