Güvenlik 17 ŞUBAT 2012 / 12:08

Uygulama mağazanız arkanızdan vurabilir

Mobil uygulamaları güvenli hale getiren yazılım

Her türlü mobil uygulamayı sırf bedava diye indiriyorsanız mutlaka önlem almalısınız. Mobil uygulamaları indirdiğiniz mağazalar her zaman tekin yerler olmayabilir. İşletim sistemi üreticinizin imzalı ürünleri dahi tam olarak güvende olmanızı sağlamaz. Trend Micro’nun ‘Mobile App Reputation’ teknolojisi, yazılım tehditleri, gizlilik riski ve kaynak harcama etkisini derinlemesine, otomatik olarak analiz ediyor ve Google Android Market ve üçüncü parti uygulama mağazalarını sizin için güvenli bir limana dönüştürüyor.

Mobile App Reputation, zararlı yazılım içeren, gizli verileri çalma potansiyeli olan ve pil, hafıza ve bant genişliği gibi sistem kaynağını kötüye kullanma riski bulunan uygulamaları doğrudan algılayan, analiz eden ve puan veren mobil uygulama güvenlik teknolojisi. Uygulamanın altında yatan kodun ve uygulamanın bağlandığı web sitelerinin analiz edilmesi ile uygulama davranışının sürekli kontrol altında tutulması sayesinde Trend Micro, birçok bilgiyi aynı anda bir araya getirerek tehlikeli ve aşırı kaynak harcayan mobil uygulamaları algılıyor ve engelliyor.

Android Market ekipler amiri

Google Bouncer hizmetine benzer şekilde Google’ın Android Market’indeki zararlı yazılımları tespit etmeye odaklanan Trend Micro Mobile App Reputation, mobil uygulamaların özniteliklerini de analiz ediyor. Trend Micro Mobile App Reputation sadece Google’ın resmi Android marketi’ini değil, üçüncü parti Android uygulama mağazalarından indirilen uygulamaları da denetliyor. Bouncer’dan farklı olarak sadece zararlı kodları analiz etmekle kalmayan Trend Micro Mobile App Reputation, gizlilik riskleri ve sistem kaynak harcamasını da inceliyor.

Başlangıçta Android ve Symbian uygulamalarının taranmasını sağlayacak güvenlik çözümü, daha sonra diğer platformlarda da yer alacak. Bireysel kullanıcılar Android zararlı yazılım tarayıcısını bedava olarak buradan indirebiliyor. Kurumsal kullanıcılar ise Trend Micro mobil güvenlik çözümleriyle ilgili detaylı bilgiyi buradan alabiliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun