Güvenlik 29 KASIM 2013 / 08:48

UYAP'a sızıldı, yakalama kararı silindi

Adalet Bakanlığı’nın ödüllü bilgisayar ağı Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi’ne (UYAP) giren kimliği belirsiz kişilerin, Kocaeli İnfaz Savcılığı’nda 5 yıllık hapis cezası bulunan Oktay D.’nin yakalama kararını sistemden sildikleri belirlendi.Hürriyet’in haberine göre olay, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’nda infaz kayıtları incelenirken tesadüfen ortaya çıktı. Durum Adalet Bakanlığı’na bildirildi ve soruşturma başlatıldı. Yapılan ilk tespitlere göre UYAP’a, Ankara ’nın Bala Adliyesi’nden 24 Kasım Pazar saat 03.30’da giriş yapıldı.

Sisteme adliye dışında bir bilgisayarın tanıtılarak girildiği, Ankara Cumhuriyet Savcısı A.Ç.’nin elektronik imzası ve şifresinin kullanılarak infazın silindiği tespit edildi. Ancak bu bilgilere Adalet Bakanlığı'ndan yalanlama geldi.

Cumhuriyet Savcısı A.Ç., olaydan soruşturma kapsamında haberdar olduğunu beyan etti. İşlemi gerçekleştiren kimliği meçhul kişilerin, sistemden çıkarken yapılan işlemleri de silmeye çalıştığı belirlendi.

Skandalı tesadüfen Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı ortaya çıkardı. Başsavcı Emin Özler yaptığı açıklamada, “Arkadaşlarımız kayıtları dönem dönem kontrol ederler. Genel kontrol esnasında kayıtlar elden geçirilirken tesadüfen fark edildi. Olayla ilgili soruşturma açıldı. Biz durumu Adalet Bakanlığı’na bildirdik” dedi. Olayın ortaya çıkması üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da geniş çaplı bir soruşturma başlattı. İnfaz bürosunda görevli personelin ifadelerine başvuran savcılık, olayın gerçekleştirildiği Bala Adliyesi ve çevresinde incelemelerde bulundu.

Bakanlıktan açıklama geldi

Skandalla ilgili Adalet Bakanlığı’ndan da dün açıklama geldi. Açılamada “Cumhuriyet Savcısı’nın elektronik imzası veya şifresiyle sisteme girilmesi söz konusu değildir” denildi. Açıklamada şunlar vurgulandı:
“İnfaz dosyasının silindiğine ilişkin iddialar doğru olmadığı gibi, infazın silinebilmesi de mümkün değildir. Ancak ismi geçen şahsa ilişkin yakalama kaydı kaldırılmıştır. İşlem yapılan bilgisayarın Bala Adliyesi içinde UYAP sistemine kayıtlı bir bilgisayar olduğu tespit edilmiştir. Dolayısıyla UYAP sistemine dışarıdan herhangi bir erişim söz konusu değildir. Konuyla ilgili olarak, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma devam etmektedir.”

Açıklamada, 24 gün önce meydana gelen olayla ilgili soruşturmada hangi aşamaya gelindiği, sorumluların tespiti gibi konularda bir bilgi yer almadı.

Sisteme e-imza ile girilebiliyor

UYAP, yargı birimlerinin ve Adalet Bakanlığı’nın merkez birimlerinin iş süreçlerini hızlandıran bilgi sistemi olarak biliniyor. Teknolojik gelişmeleri kullanarak, Adalet Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatının, bağlı ve ilgili kuruluşlarının, adli ve idari tüm yargı ve yargı destek birimlerinin donanım ve yazılım olarak iç otomasyonunu ve benzer şekilde bilgi otomasyonu sistemlerini kurmuş kamu kurum ve kuruluşları ile dış birim entegrasyonunu sağlayan ve e-Dönüşüm sürecinde e-Adalet ayağını oluşturan bir bilişim sistemi olan UYAP, e-Adalet Bakanlığı teşkilatı ile yargı birimlerinin tamamında kullanılıyor, bu birimlerin her türlü yargısal, idari ve denetim faaliyetleri bu sistemle elektronik ortamda yürütülüyor.

Savcılar ve mahkemeler, her türlü hukuki işlemlerini elektronik ortamda UYAP üzerinden yapıyorlar. Sisteme ancak savcılar ve hakimler, özel şifre ve elektronik imzalarıyla girebiliyor ve bu yolla sadece baktıkları soruşturma ve davalarla ilgili dosyalar üzerinde işlem yapabiliyor. Ancak birçok hakim ve savcı, iş yoğunluğu nedeniyle kalemlerindeki memurlara şifrelerini vererek işlem yapılmasını sağlıyorlar.
ETİKETLER : adalet bakanlığı UYAP
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun