Güvenlik 05 MAYIS 2011 / 13:30

Usame Bin Ladin bağlantılarıyla ilgilenmeyin!

El Kaide liderinin öldürülmesinin ABD tarafından açıklanması dünya gündeminin ortasına oturdu. İnsanların en fazla ilgi gösterdiği konuda hızla türemeyi başaran saldırganlar da boş durmadı.

Özellikle arama motorlarında konuyla ilgili fotoğraf ya da video bulmak isteyen kullanıcıları hedef alan saldırganlar sahte web siteleriyle kullanıcıları kandırıyor.

Antivirüs yazılım şirketi ESET‘in Sanal Tehdit Analiz Merkezi Eğitim Müdürü Randy Abrams, bilgisayar kullanıcılarını Usame Bin Ladin ile ilgili haberleri fırsat bilen dolandırıcılara karşı uyardı.

Abrams’a göre, saldırganlar e-postalarla da kullanıcıların tıklaması muhtemel zararlı bağlantılar gönderiyor.

Sosyal ağlar da kullanılıyor

Diğer güvenlik uzmanlarına göre de sosyal ağlar saldırılar için aktif olarak kullanılıyor. Trend Micro’dan Rik Ferguson’un geçtiğimiz günlerde kaleme aldığı yazısında Facebook canlı sohbet kısmında dolaşan zararlı bir bağlantıdan bahsetti.

Ferguson’un aktardığı zararlı bağlantı, Facebook arkadaşınızdan geliyor ve sizi bir Facebook sayfasına yönlendiriyor. Bu sayfada URL’nin tarayıcının adres çubuğuna kopyalanması isteniyor. Mesaj arkadaşından geldiği için şüphelenmeyen kullanıcı tarayıcıya bağlantıyı kopyalarsa bilgisayarı zararlı yazılımla tanışmış oluyor. Ayrıca kendi Facebook hesabı da diğer arkadaşlarına zararlı bağlantıyı göndermeye devam ediyor.
ETİKETLER : usame bin ladin