Güvenlik 10 OCAK 2013 / 16:26

Ulusal Siber Güvenlik Tatbikatı 2013 başladı

Ulusal Siber Güvenlik Tatbikatı 2013 başladı

2 gün sürecek olan Ulusal Siber Güvenlik Tatbikatı, 10 Ocak’ta Ankara'daki TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde başladı.Etkinliğin açılış konuşmalarını Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak ve BTK Başkanı Tayfun Acarer gerçekleştirdi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu Başkanı Tayfun Acarer, tatbikatın amacını kamu ve özel kurumların siber saldırılara karşı müdahale kabiliyetlerinin, bilinçlenme ve farkındalıklarının artırılması olarak açıkladı. Acarer, “Sistemin bütünlüğü içinde zayıf halka olmamak için tüm kurumların siber güvenlik tatbikatlarına cesaretle katılmalarını istiyorum” dedi.

TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak da “ Bilişim sektörü tüm kritik sistemlerin içinde. Ülkemizde yeni bir casusluk çeşidi daha çıkacak, bu da sanayi casusluğu. Bazı ülkeler bizden bilgiyi çekmeye çalışacak. TÜBİTAK bünyesinde 10 senedir çalışan ekibi Siber Güvenlik Enstitüsü’ne çevirdik” açıklamasını yaptı.

Toplantıya katılan ITU-IMPACT Başkanı Mohd Noor Amin, IMPACT'ın siber saldırılara karşı küresel iş birliğini sağlayabilmek adına 4 yıl önce kurulduğunu söyledi. Amin, Türkiye'nin IMPACT'e erken üye olan devletler arasında olduğunun altını çizerek "Türkiye oldukça ileri düzeyde bir alt yapıya sahip. Geniş katılımlı Ulusal Siber Güvenik Tatbikatı oldukça önemli. Diğer ülkelerde Türkiye gibi çalışırsa daha az sorun çıkacaktır" diye konuştu.

Tüm kurumlar tatbikata katılmalı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TÜBİTAK'taki Siber Güvenlik Enstitüsü'nde bugün itibariyle 70 kişinin görev yaptığını, yakında burada 200'ü aşkın kişinin istihdam edileceğini ve Siber Güvenlik Tatbikatı'na destek vermeye devam edeceklerini kaydetti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın altında bir Koordinasyon Kurulu oluşturulduğunu söyleyen Ergün, "Bize şimdi özel güvenlikten çok siber güvenlikçi lazım" dedi.

Bu tatbikata 61 kamu kurumunun katıldığını anımsatan Ergün, "Aslında tatbikata herkesin katılması ve bu tatbikatlarla yetkinlik kazanılması lazım. Nerede açık verdiğini, verebileceğini görmesi lazım. Kurumlardan bundan sonraki tatbikatlara bütünüyle katılım gerçekleşirse, hepimiz daha hızlı mesafe alırız. Üniversitelerimizin de bu konuya yönelik müfredatlarını gözden geçirmelerinde, bu konuyla ilgili alanlar açmalarında fayda var” açıklamasında bulundu.

2014’de tatbikat uluslararası olacak

Dünya devletleri arasında bu konuda büyük bir uçurum olduğunu kaydeden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Güvenlikte sadece bizim belirli bir noktaya gelmemiz yetmiyor. Küresel ağın mutlaka aynı derecede güvenliğe sahip olması gerek” diye konuştu. Siber Güvenlik Strateji Belgesi ve Eylem Planı oluşturduklarını dile getiren Yıldırım, eylemleri belirli bir takvim içinde uygulamaya koyacaklarını açıkladı.

"Siber güvenlik eşittir ulusal güvenlik" diyen Bakan Yıldırım, “Çok kapsamlı bir hazırlık içinde olmamız lazım. Tehdit düşükken tedbirimizi alırsak bize maliyeti de o derece az olur. Siber güvenlik tatbikatları Türkiye’nin en büyük tatbikatlarıdır. Tatbikat sonrası nerede zafiyet, eksiklik varsa çaresine bakacağız. Tatbikatlara ara vermeden devam etmemiz gerek. 2014 yılında da ilk defa uluslararası düzeyde bir tatbikat yapmayı hedefliyoruz. Siber güvenliğin milli güvenlikle bütünleşmesini mutlaka gerçekleştireceğiz” açıklamasını yaptı.

Açılış konuşmalarının ardından Ulusal Siber Güvenlik Tatbikatı başlatıldı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun