Güvenlik 15 EKİM 2012 / 11:19

Ukrayna yunusları 'katil' olarak eğitecek

Ukrayna yunusları 'katil' olarak eğitecek

Ukrayna, daha önce Sovyetler Birliği döneminde kullanılan ‘Yunus Eğitim Merkezleri’ni tekrar hayata geçirmeyi planlıyor. Aradaki farka gelirsek; o dönem mayın aramak için eğitilen yunuslar, bu kez öldürmek için eğitim alacaklar.İlk olarak soğuk savaş döneminde mayın arama amacıyla kullanılan yunuslar, daha sonra Körfez Savaşı sırasında ABD tarafından keşif ve istihbarat amacıyla kullanılmıştı. Ukrayna da daha önce Sovyetler Birliği ve ABD tarafından bu amaçlarla kullanılan yunusları, tabanca ve bıçak konusunda eğiterek, karasularına girecek düşman balıkadamlara karşı kullanmayı amaçlıyor. Kafalarına silah yerleştirilecek yunuslar, deniz üslerini koruyacakları gibi, mayın yerleştirmek isteyen balıkadamlara karşı da tehdit oluşturacak.

Bu konuda oluşacak en büyük risk, yunusların balıkadamların düşman ya da müttefik olduğunu ayırt edememeleri olacak. Yani yunuslar tamamen ölüm makinesine dönüşecekler.

Yunus parklarına dahi karşı çıkan hayvan hakları savunucularının (özellikle PETA) bu duruma büyük tepki göstereceğine kesin gözle bakılıyor.

Haberlere ilgili kısa bir videoyu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=P0mJqjcfGwM[/youtube]