Güvenlik 01 HAZİRAN 2011 / 14:24

Üç adımda Facebook saldırılarından korunmanın yolu

Trend Micro, hayatımızın en önemli parçalarından biri haline gelen Facebook’da hesabınızı güvenlik altına alabilmenin yolunu 3 adımda anlatıyor.İnanması biraz zor geliyor ancak sosyal ağ hesaplarımız hayatlarımızın önemli birer parçası haline geldi. Sosyal medya hızla e-posta ve anında mesajlaşma servislerinin yerini alarak kişisel ve profesyonel hayatımızı tek bir yerden yönetebilmemize olanak tanıyor. Sosyal medya sadece e-posta ve anında mesajlaşma servislerinin yerini almakla kalmayıp öyle kritik bilgileri de barındırmaya başladı ki artık günlüklerimizin bile yerini aldı. Sosyal medya, günlüklerine sıkı sıkıya bağlı kişilerin sıkça aldıkları notların ötesine geçiyor. Sosyal medya, daha sonra istendiğinde okunabilecek şekilde her hareketimizi kaydediyor. Bu durum da siber saldırganların iştahını kabartıyor.

Trend Micro, Facebook’da uzun süredir var olan ancak pek de bilmediğimiz bir özelliği hatırlatıyor. Herhangi biri sizin şifrenize sahip olsa bile sayfanıza girişi engelleyebilirsiniz. Eğer Facebook’a genelde aynı cihaz ya da cihazlardan giriş yapıyorsanız, bu cihazları Facebook’a tanıtabiliyorsunuz. Bu şekilde tanıtılmamış bir cihazdan hesabınıza giriş yapılmaya çalışıldığında doğrudan e-posta adresinize ya da cep telefonunuza bildirim yapılabiliyor.

Bunun için yapmanız gerekenler:

1- Facebook hesabınıza girin ve sağ üst tarafta yer alan Hesap (Account) menüsünden “Hesap Ayarlarını” (Account Settings) seçin.

2- Ayarlar ekranında Düzenle (Edit) butonuna basarak “Hesap Güvenliği” bağlantısına girin.

Burada yapmanız gerekenlerse şöyle:

a- Güvenli gezinmeyi (secure browsing) devreye alma kutusunu işaretleyin. Bu işaretleme Facebook’ta yaptığınız yer şeyin muhtemel bir saldırıya karşı şifrelenmesini sağlıyor.

b- Giriş bildirimleri (login notifications) kısmında yer alan kutularda istediğinizi seçerek tanıtılmamış bir cihazdan hesabınıza giriş yapılmaya çalışıldığında size e-posta ve/veya kısa mesaj atılması sağlayabilirsiniz.

c- Giriş onayları (login approvals) kutusunu işaretlediğinizde tanımlanmamış bir cihazdan giriş yapılması durumunda telefonunuza gönderilecek güvenlik kodu ile giriş yapılabilecek. Bu demek oluyor ki şifreniz çalınmış bile olsa cep telefonunuza gönderilen güvenlik kodu olmadan hesaba giriş yapılamaz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun