Güvenlik 16 HAZİRAN 2010 / 11:29

Türkiye'ye yeni bir nefes

1990 yılından bu yana dağıtıcılık faaliyetlerine devam eden Albim, 28. yılına Netgear ile el sıkışarak girdi.

1990 yılından bu yana dağıtıcılık faaliyetlerine devam eden Albim, 28. yılına Netgear ile el sıkışarak girdi.


Türkiye pazarını oldukça başarılı bir pazar olarak değerlendiren Netgear Doğu Avrupa Direktörü Natale Lavorato, BThaber Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Fatih Sarı'nın sorularını yanıtladı.

Mevcut ürün gruplarınıza göre önümüzdeki yıllarda hangi gruplara daha çok odaklanmayı planlıyorsunuz?

Ev kullanıcılarının, KOBİ, ev-ofis çalışanlar, lojistik ve servis sağlayıcılarıyla ilgili pazarlarda mevcuduz. Ev kullanıcıları için, kablosuz yönlendiriciler, ADSL, kablolu ve 3G/4G ağ geçidi, Wi-Fi ve Homeplug ağ bağlantısı için ürünler, sayısal eğlence ürünleri, ev elektroniği ürünleriyle bağlantı için Push2TV gibi birçok ürünle güvenli ağ ve ağ geçidi sunabiliyoruz. KOBİ ve ufak ölçekli şirketler için kablosuz erişim yönetim sistemleri, kablosuz kontrol ve depolama için Stora ve ReadyNAS ağ depolama sistemlerinden tutun, Firewall, VPN, Unified ve Security Threat Managers, giriş seviyesi ağ anahtarlarından akılı hatta en gelişmiş 10Gbps portlu ağ anahtarlarına kadar farklı çeşit ürünler sunuyoruz.

Geçmişte oldukça başarılı şirket satınalmaları yapmıştınız, şu anda durum nedir?

Ağustos 2006'da televizyonu ev ağına ve içerik akışı için de internete bütünleştirilebilen medya cihazları geliştiren SkipJam şirketini satın aldık. Skipjam satın alması bizim için stratejik önemi olan sayısal ev eğlence ve kontrol pazarındaki iddiamızı artırarak bu tarz çokluortam ürün portföyümüzü geliştirmemizi sağladı. 2007 Mayıs'ta ağla ilintili depolama ürünleri üzerinde çalışan Infrant Technologies şirketini bünyemize kattık. Özellikle belirtmem gerekirse, ReadyNAS ürün grubundaki başarımızda Infrant satın almasının payı büyüktür. Gelişmekte olan ağ ile ilintili depolama pazarındaki katılımımız Infrant'ın satın almasından sonra çok arttı. Aralık 2008 senesinde de, bütünleşik ağ güvenlik çözümleri üzerinde çalışan CP Secure International şirketinin belli önemli değerlerini katarak bütünleşik CP Secure platformunu oluşturduk. En yeni olarak da 2010 Ocak ayında ağ teknoloji araştırmaları ve geliştirmeleri konusunda öncü olan Leaf Networks'ü satın aldık.

Bir süredir Türkiye'de yoktunuz, yeniden pazara girerken Albim'i seçmenizin nedeni nedir?

Türkiye pazarı Netgear için çok önemli pazarlardan biri haline gelince biz de Türkiye'ye olan ilgimizi daha da artırmaya karar verdik. Perakende ve kurumsal pazarda çok tecrübeli olan Albim'le de Netgear olarak başarıyı yakalayabileceğimizi düşünüyoruz.

Ev pazarı da ciddi bir büyüme içinde, bu pazara bakışınız nedir, daha fazla etkin olmayı hedefliyor musunuz?

Ev elektroniği pazarı için HD TV'lere bağlanabilen ve Internetteki ya da evdeki ses ve videoları HD kalitesinde izleyebilmeyi sağlayan kumandalar, ya da PC'deki dosyaları izleyebilmek için Push2TV gibi birçok çeşitli ürünlerimiz var. Netgear'in bu pazardaki iddiası her geçen gün çıkarttığı yeni ürünlerle artmakta.

Netgear tarafında Türkiye'nin bölgedeki yerini değerlendirir misiniz?

Hedefimiz, diğer ülkelerdeki başarımızı burada da yakalayabilmek. Temel prensiplerimizi takip ederek, müşterilerimizin Internet erişimini, dosyalarını, çoklu ortam içeriklerini ve uygulamalarını birçok bilgisayarla ya da farklı internet erişimi olan cihazlarla paylaşabilmelerini sağlayacağız.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun