Güvenlik 13 AĞUSTOS 2014 / 09:52

Türkiye kaçak ve sahte ürünlerde ilk sıralarda

Xerox, kaçak ve sahte ürün satışı problemlerinin yoğun olduğu ülkelerle ilgili bir açıklamada bulundu. Xerox’un açıkladığı ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor.Xerox’un dünyada çalışmalarda bulunduğu 180 ülkenin çoğunda konuyla mücadele amaçlı özel birimleri bulunuyor. Bu birimler, bulundukları ülkelerin emniyet yetkilileriyle beraber hareket ederek sahte ve kaçak ürün satışından elde edilen  kazancın ve vergi kayıplarının önlemeye çalışıyor. Xerox Corporation’ın yaptığı açıklamada Çin, Brezilya, A.B.D ve Türkiye gibi ülkelerde kaçakçılık ve sahtecilikte öne çıkıyorlar.

Baskı Sarf Malzemeleri Birliği’nin (The Imaging Supplies Coalition) rakamları ışığında sahte ve kaçak baskı ürünlerinin dünya genelinde tahmini olarak yıllık ortalama 3.5 ile 5 milyar dolar arasında bir gelir kaybına neden olduğu düşünülüyor.

Dünyada sahte sarf malzemelerinin oluşturduğu kaçak bir endüstri bulunuyor. Bu kaçak ve yasal olmayan endüstri, şirketlerin önemli gelir kayıpları, ülkelerin fazlasıyla vergi kayıpları yaşamasına neden oluyor. Markalar üzerinden haksız kazanç elde eden bu kişi ve kuruluşlar, Brezilya, Çin, A.B.D ve Türkiye gibi ülkeleri üs olarak kullanıp, bu ülkelerden çevre ülkelere ulaşıyor.

Kaçak ve sahte ürünler

Çin’de Zhuhai Warmth Electronic adlı şirkete yapılan baskında binlerce adet sahte toner, kartuş gibi sarf malzemesi ele geçirilirken, Brezilya’da yapılan iki baskında da binlerce sahte Xerox sarf malzemesine el konuldu.

Milyonlarca dolar değeri bulan bu kaçak ürünlerle ilgili açılan davalarda, A.B.D Baltimore’da bir kişi sahte ve kaçak sarf malzemesi ticareti yaptığı için 26 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Olayların Türkiye cephesinde de Xerox, geçtiğimiz aylarda İstanbul’un Eyüp ilçesinde faaliyet gösteren aynı kişiye ait iki ayrı yere emniyet güçleriyle beraber baskın düzenlemişti. Baskında Xerox ve diğer markalara ait piyasa değeri yaklaşık 250 bin lira olan toner ve kartuşlar ele geçirildi. Geçen Ocak ayında ise İstanbul Bahçelievler ve Güngören’de gerçekleştirilen operasyonlarda iki binin  üzerinde Xerox marka sahte ve kaçak sarf malzemeleri ile çok sayıda sahte Xerox reklam materyalleri ele geçirildi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun