Güvenlik 03 MAYIS 2012 / 11:24

Türkiye'deki şirketlerin yüzde 43'ü veriyi sanal sunucularda tutuyor

Şirketlerin yüzde 43'ü veriyi sanalda tutuyor

Kaspersky Lab tarafından yapılan araştırmaya göre, şirketlerin yüzde 43'ü sanallaştırmaya adım atmasına rağmen Türk BT uzmanlarından sadece yüzde 7’si sanallaştırma konusunda kendisi “uzman” olarak tanımlıyor. Güvenlik çözümleri üreticisi Kaspersky Lab’in sanallaştırılmış ortamlar  için yeni kurumsal çözümü olan Kaspersky Virtualization Security duyurusu çerçevesinde yaptığı araştırma sonuçları, Türk şirketlerinin diğer uluslararası şirketlerle aynı seviyede bulunduğunu ortaya koyuyor. Araştırma sonuçlarına göre Türk firmalarının yüzde 43’ü sanal sunucu kullanıyor ve yüzde 21’i bir yıl içerisinde kullanmaya başlamayı düşünüyor.

Araştırmaya göre, sanallaştırılan sunucuların yüzde 81’i işletme açısından kritik öneme sahip olup Türk firmaları sanallaştırma teknolojilerini çoğunlukla veritabanlarında, e-posta sunucularında ve CRM sistemlerinde kullanıyor.

Kaspersky Lab EEMEA Araştırma Merkezi Başkanı Sergey Novikov “Sanallaştırma teknolojileri gelişiminin zirvesinde ve aynı zamanda firmalara çoğu işletme uygulamaları ve sunucuları sanallaştırma, sanal makinelerde özel bilgileri işleme fırsatı sunuyor. Bu durum hem performans hem sanal arayüzün güvenliği konusunda yüksek standartlar sağlıyor. Geleneksel teknolojiler her zaman bir denge sağlayamadığından dolayı şirketlere, sanal ortamlar için özel olarak tasarlanmış çözümlere dikkat etmelerini öneriyoruz” dedi.

Sanallaştırmanın hızlı gelişimine rağmen, Türk BT uzmanlarından araştırmaya katılanların yarısı, bu alanda sadece basit düzeyde bilgiye sahip olduklarını ve bilgilerinin, günlük işlemlerden sadece biraz daha fazlasını gerçekleştirmeye yettiğini belirttiler. Sadece yüzde 7’si kendilerini geniş bilgiye sahip uzman olarak görürken bu oran ABD’de yüzde 38.

Araştırma, Türkiye’nin sanallaştırma teknolojilerinin, daha deneyimli olan Amerika ve Avrupa pazarları ile hemen hemen aynı süredir kullandığını ortaya koyuyor. Bu süre dünya genelinde ise ortalama 2 yıl olarak dikkat çekiyor.

Kaspersky Virtualization Security sanal ortamda güvenlik sağlıyor

Kaspersky Endpoint Security ürününden sonra piyasaya sunulan Kaspersky Virtualization Security, bütün sanal, fiziksel ve mobil çevrelerde müşterilere tek, birleşmiş yönetim ve güvenlik platformu sunuyor.

Kaspersky Lab’in karmaşık kötü amaçlı yazılım karşıtı koruması ile birleşen bu yaklaşım kullanıcılara kolay yönetim için rakipsiz karışım ve gelecek nesil koruması sağlıyor. Daha fazla bilgi için www.kaspersky.com.tr/beready adresini ziyaret edebilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun