Güvenlik 18 AĞUSTOS 2014 / 14:07

Türkiye’de şirketler finansal koruma bazlı yatırımlara açık

Kaspersky Lab ve B2B International tarafından 2014’de yapılan bir ankete nezdinde dünya genelinde kendi altyapılarında kurulu bir yazılım kullanan şirketlerin yüzde 53’ü finansal işlemleri korumak amacıyla özel tasarlanmış yazılımlara yatırım yapmayı istiyor. Türkiye’de ise bu oranın yüzde 49 olduğu belirtiliyor.

Kaspersky Lab’ın anketine göre finansal işlemlerinin güvenliği şirketlerin öncülüğü olarak gözüküyor. Şirketlerin yüzde 34’ü koruma kullanmanın önümüzdeki yılın en önemli üç BT yönetimi öncülünden biri olacağını söylüyor. Dünyada katılımcıların yaklaşık yarısı ise şirketlerinin finansal işlemlerin daha güvenle yapılmasını düşünüyor. Türkiye’de de bu oran yüzde 55’e çıkıyor.

Büyük şirketler yapılması planlanan bu korumaya daha ilgi gösterdiği anketin sonuçlarından.

Dünyada ve Türkiye’de 5.000'den fazla çalışanı barındırıp büyük şirket olarak nitelendirilen şirketlerin yüzde 64’ü birinci sınıf bir güvenlik hizmetine yatırım yapmaya hazır olduğunu belirtirken küçük şirketlerde bu oran yüzde 48’ iniyor.

Korkuları haklı gösteren gerekçe

Anket ayrıca siber suçluların şirketlerden ne sıklıkla finansal veri çaldığı verilerini de barındırıyor. Siber saldırılarda verilerini kaybeden şirketlerin dünya çapında yüzde 33’ü, Türkiye’de ise yüzde 36’sı ödeme verilerinin çalındığını itiraf ediyor. Türkiye’deki katılımcıların yüzde 42’si de bunun kaybedilebilecek en kötü veri türü olduğunu düşünüyor.Tüm bu korkuları haklı çıkaran sonucu ise Kaspersky Lab uzmanları yakın zamanda, dolandırıcıların müşterilerinin finansal verilerini ele geçirdiği ve sadece bir haftalık bir sürede bankadaki hesaplardan yarım milyon Euro'dan fazla para çaldığı büyük bir Avrupa bankasının müşterilerini hedefleyen bir dolandırıcılık olayı keşfetti.
Kaspersky Lab Dolandırıcılık Önleme Bölümü Dünya Başkanı Ross Hogan konuyla ilgili görüşlerini: "Müşteriler ödemelerini korumak için yatırım yapmaya istekli olmakla birlikte anketimizde de görülen, çalınan finansal veri miktarının büyüklüğü, etkili bir korumanın neden yatırım yapmaya değer olduğunu gösteren bir diğer neden. Finansal hizmet sağlayıcıları, etkinliği en üst düzeye çıkartacak ve kullanıcı deneyimini optimum hale getirecek proaktif bir dolandırıcılık koruması sağlayan entegre güvenlik çözümleri uygulamalı. Bu koruma katmanları, finans hizmetleri sağlayıcılarının sadece veri ihlallerinden kaynaklanan para ve itibar kaybını önlemesine değil, aynı zamanda bir fark yaratıcı olarak yeni müşteriler edinmelerine ve mevcut müşterilerine yüksek marjlı ek hizmetler sunarak fazladan gelir elde etmesine de olanak tanıyacak" şeklinde ifade etti.

Kaspersky’nin çözümü

Bu tür bir koruma için Kaspersky Lab, finans ve e-ticaret şirketleri için Kaspersky Fraud Prevention platformunu geliştirdi. Windows-, Mac-, iOS-, Android-tabanlı cihaz veya Windows Phone, cihaz tipinden bağımsız, müşterilerin kullandığı her cihazı koruyabilir ve şirketin altyapısındaki yasadışı işlemleri algılayabiliyor. İlaveten platform, finans hizmetleri şirketlerinin Kaspersky Lab’ın gelişmiş teknolojilerinin desteğiyle kendi mobil uygulamalarında siber dolandırıcılara karşı bir defans geliştirmesine imkan sağlayan bilgi hizmetleri ve araçları içeriyor.

 

 

 
ETİKETLER : kaspersky lab
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun