Güvenlik 24 TEMMUZ 2012 / 15:59

Türkiye’de sanal sunucu güvenliğine dikkat edilmiyor

Türkiye’de sanal sunucu güvenliğine dikkat edilmiyor

Kaspersky Lab, Türkiye’de firmaların sanallaştırma süreçlerine dair yaptığı araştırma, şirketlerin sanallaştırmanın avantajlarından tam olarak faydalanamadığını ortaya koyuyor.

Araştırmaya göre, Türk şirketlerinin sadece yüzde 18’lik kısmının, sanal sunucuları için özel güvenlik çözümlerine başvurduğunu gösteriyor. Bu durum şirketin donanım kaynaklarından en verimli şekilde faydalanmasına engel yaratırken, sanallaştırmanın anahtar niteliğindeki avantajlarından birinden vazgeçmiş olmaları anlamına geliyor.

Türk BT uzmanları arasında gerçekleştirilen anket, Türk kuruluşların sanal makinelerinde, fiziksel bilgisayarda olduğu gibi aynı güvenlik çözümünü kullandıkları gerçeği de ortaya çıkarıyor. Bunun yanı sıra , kurumların yüzde 46’sı fiziksel ve sanal makineler için tek bir güvenlik poliçeleri olduğunu doğrularken, katılımcıların sadece yüzde 16’sı sanal altyapı için konuya özgü bir çözüm geliştirilene kadar bunun geçici bir çözüm olduğunu düşünüyor.

Uzmanlar bu yaklaşımın, bir sanal ortamın güvenliği ve performansı arasındaki dengeyi bozduğuna inanıyor. Çünkü fiziksel makineler için yaratılan standart güvenlik çözümleri, imza veri tabanlarının kopyalarını gerektiriyor. Her bir sanal makineye ise AV motorlarının kurulumu gerekirken, bu durum tarama fırtınalarına ya da sunucuda yavaşlama ve çökmeye sebep olabilecek açılma-kapanma fırtınaları gibi yan etkilere yol açabiliyor.

BT güvenliği konusunda umursamazlık hakim

Konuyla ilgili konuşan Kaspersky Lab Kurumsal Ürünler Pazarlama Kıdemli Müdürü Vladimir Udalov, bu durumun asıl sebebinin işletme dünyasında sanal bir ortamın korunması için gereken farklı yöntemlerin henüz yaygınlaşmamasından kaynaklandığını belirtti. Sanallaştırma teknolojilerinin artan popülaritesine rağmen, pek çok şirketin BT güvenliği konusunda umursamaz göründüğünü ekleyen Udalov, risklerin küçümsendiğinin altını çizdi. Kurumların konuya yönelik güvenlik çözümlerinden yeterince haberdar olmamalarının da tabloyu bu hale getirdiğini söyleten Udalov,  şirket olarak sanal ortamları koruma odağıyla çalıştıklarının dile getirdi.

Uzmanlar, yakın tarihte bu tarz çözümlerin popüler hale geleceğini öngörüyorlar. Şirketlerin yüzde 67'lik kesimi, BT altyapısının performansını kısıtlamadan güvenlik sağlayabilmesine dikkat ederken, yüzde 52'lik kesim fiziksel ve sanal ortamlar için merkezi güvenlik yönetimi sağlayabilmesine önem veriyor. Bu tip bir dengeyi sağlayabilmekse sadece, her makineye bir antivirüs programı kurulması yerine, sanal makinelerde konuya yönelik çözümlerin kullanımıyla mümkün oluyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun