Güvenlik 01 ARALIK 2013 / 23:15

Türk hacker grubu Vodafone'un gizli verilerini çaldı

Kendilerini milliyetçi olarak tanımlayan Türk hacker grubu Agent, Vodafone İzlanda’nın internet sitesi olan Vodafone.is sitesini hackleyerek, site üzerinden Vodafone İzlanda kullanıcılarının kısa mesajlarını yayınladı.Vodafone İzlanda’nın internet sitesini hackleyen Türk hacker grubu Agent, siteye ““Turkish hackers says: nsa, mola vakti” mesajıyla birlikte “..to be contiuned”  (..devam edecek) yazarak eylemlerinin devamının geleceği mesajını verdiler. 77 bin Vodafone İzlanda kullanıcısının son üç yıla ait, rastgele seçilmiş kısa mesaj kayıtlarını site üzerinden dünyayla paylaşan Agent’ın bu eylemi sonrasında sitede verdikleri mesaj ise son aylarda dünya çapında büyük yankı uyandıran Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından gerçekleştirilen casusluk olaylarını protesto etmek amacıyla yapıldığı olarak değerlendiriliyor.

Abonelerin şifreleri sıfırlanacak

İzlanda’da faaliyet gösteren Reykjavik Grapevine isimli sitede yer alan habere göre, Vodafone İzlanda ilerleyen günlerde abonelerin şifrelerini sıfırlayacak ve yeni bir şifre oluşturmalarını isteyecek. Ayrıca Vodafone İzlanda hesaplarında kullanılan şifreleri diğer sosyal medya hesaplarında kullanan abonelerin de bu şifreleri değiştirmesi gerekecek. Yine Grapevine sitesinde yer alan habere göre Vodafone İzlanda, hack olayının hemen ardından yaptığı açıklamada hackerların kişiye özel herhangi bir bilgiye erişim sağlamadığını söylese de ardından yaptığı güncel açıklama ile veri güvenliği uzmanları ile bu olayın kapsamını incelediklerini belirttiler.

Hacker grubu Agent, Vodafone İzlanda’nın internet sitesini hacklediklerini resmi Twitter hesabı üzerinden duyururken Vodafone’u hacklemelerinin bir sebebi olarak, bir İngiliz firması olarak Türkiye’de faaliyet gösteren üç büyük iletişim firmasından biri olmasının da önemli bir etken olduğunu açıkladılar.

Detaylar http://grapevine.is/Home/ReadArticle/Confidential-Info-Leaked-After-Vodafone-Hacking adresinde.
ETİKETLER : Agent NSA Vodafone İzlanda
YORUMLAR
yılmaz 02 ARALIK 2013 / 16:08 0 0
türk olduklarını nasıl anladılar, kimliklerini mı baktılar?
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun