Güvenlik 27 ARALIK 2011 / 12:13

Tüm cep telefonlarına sızılabiliyor

Tüm cep telefonlarına sızılabiliyor [Rapor]

Alman Güvenlik Araştırma Laboratuvarı'nın verdiği bilgilere göre, GSM ağ teknolojisi kullanan tüm telefonlar, saldırganların uzaktan kontrol edebilmesine fırsat veriyor.Küresel mobil pazarın yüzde 80’ini oluşturan milyarlarca insanın kullandığı GSM teknolojisi saldırganların telefonlara girerek arama yapmalarına ya da mesaj çekmelerine fırsat veriyor.

Tüm GSM şebekesinde bulunan telefonların uzaktan erişilerek pahalı arama ya da mesajlaşmalar yapması, özel abonelikler alınması ya da telefon numarasının öğrenilerek satılması gibi sorunlarla karşılaşabileceği belirtildi.

Akıllı telefonlara internet bağlantısı yoluyla benzer birçok saldırı düzenlendiğini hatırlatan Alman Güvenlik Araştırma Laboratuvarı’ndan Karsten Nohl, bu kez tehlikenin çok daha büyük olduğunu, açık nedeniyle GSM şebekesi üzerinden saldırıların gerçekleşebileceği uyarısında bulundu. Reuters’e özel bir röpotaj veren Hohl çok kısa sürede yüz binlerce cep telefonuna sızılabileceğini kaydetti.

Telefon sistemlerine yapılan saldırılar özellikle Doğu Avrupa, Afrika ve Asya’da sıkça görülüyor. Sızılan telefonlardan kolayca para kazanılabiliyor ve kullanıcı bu durumu fark edemeden hattan çıkılıyor. Kullanıcılar telefon faturası ellerine ulaşmadan durumu fark edemiyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun