Güvenlik 27 ARALIK 2011 / 12:13

Tüm cep telefonlarına sızılabiliyor

Tüm cep telefonlarına sızılabiliyor [Rapor]

Alman Güvenlik Araştırma Laboratuvarı'nın verdiği bilgilere göre, GSM ağ teknolojisi kullanan tüm telefonlar, saldırganların uzaktan kontrol edebilmesine fırsat veriyor.Küresel mobil pazarın yüzde 80’ini oluşturan milyarlarca insanın kullandığı GSM teknolojisi saldırganların telefonlara girerek arama yapmalarına ya da mesaj çekmelerine fırsat veriyor.

Tüm GSM şebekesinde bulunan telefonların uzaktan erişilerek pahalı arama ya da mesajlaşmalar yapması, özel abonelikler alınması ya da telefon numarasının öğrenilerek satılması gibi sorunlarla karşılaşabileceği belirtildi.

Akıllı telefonlara internet bağlantısı yoluyla benzer birçok saldırı düzenlendiğini hatırlatan Alman Güvenlik Araştırma Laboratuvarı’ndan Karsten Nohl, bu kez tehlikenin çok daha büyük olduğunu, açık nedeniyle GSM şebekesi üzerinden saldırıların gerçekleşebileceği uyarısında bulundu. Reuters’e özel bir röpotaj veren Hohl çok kısa sürede yüz binlerce cep telefonuna sızılabileceğini kaydetti.

Telefon sistemlerine yapılan saldırılar özellikle Doğu Avrupa, Afrika ve Asya’da sıkça görülüyor. Sızılan telefonlardan kolayca para kazanılabiliyor ve kullanıcı bu durumu fark edemeden hattan çıkılıyor. Kullanıcılar telefon faturası ellerine ulaşmadan durumu fark edemiyor.