Güvenlik 19 EKİM 2008 / 14:03

Tüketici elektroniğinde sayısal içerikler

Yazı dizimizin bu bölümünde sayısal içerikler ve ses sistemlerini ele alıyoruz.

Yazı dizimizin bu bölümünde sayısal içerikler ve ses sistemlerini ele alıyoruz.Yüksek çözünürlüğün altın çağı (Bölüm 2)


Tüm sayısal içerikler bir arada


Yıllardır CD ve DVD formatlarının hakimiyetindeki müzik ve film arşivleri MP3 ve DivX gibi sayısal sıkıştırılmış dosyaların yaygınlaşması ile kabuk değiştirdiler. Aslında kabuklarından sıyrıldılar demeliyiz. Çünkü artık tüketiciler müzik, film ve fotoğraflarını dolaplar ve raflar yerine küçük boyutlu, yüksek kapasiteli harici sabit disklerde saklamaya başladılar. Bu içeriklerin keyfini evlerinin salonlarında sürmek isteyenler ise medya merkezi seçeneğini kullanıyorlar. Günümüzde medya merkezlerine en iyi örnek Sony’nin PlayStation 3 oyun konsolu. Aslında yeni nesil yüksek çözünürlüklü oyun konsolu olarak piyasaya sürülen PS3 Blu-ray filmleri oynatma yeteneği ve sayısal içeriklerin depolanabildiği sabit diski sayesinde kullanıcılarına oyun oynamaktan fazlasını sunuyor. Oyun ve Blu-ray filmleri tercih etmeyenler için ise hâlâ DVD/sabit disk kaydediciler mevcut. Bu uygun fiyatlı cihazlar ile TV yayınlarını kaydedebiliyor, DVD’lerinizi HD kalitesinde izleyebiliyorsunuz. Ayrıca sabit diskte DivX filmlerinizi ve MP3 dosyalarınızı da saklayabilir, istediğiniz zaman izleyebilir, dinleyebilirsiniz.


Görüntü var da ses yok mu?


Ses kalitesine önem verenler için ev sinema paketleri de geçerli bir seçenek. Sinemadaki gibi çevreleyen ses etkisi yaratmak için beş hoparlör ve bir alt bas ünitesine sahip olan sistemlerde ayrıntılı ses ayarları yapılabilmesi için bir ses yükseltme ünitesi (amplifikatör) de bulunuyor. Sistemlerin oynatıcı cihazları DVD ve CD diskleri oynatıp kaydedebiliyorlar. Ayrıca çoğunun sabit diskleri de mevcut. Üstelik taşınabilir medya çalarınızı veya Flash belleğinizi bağlayabileceğiniz USB bağlantısına da sahipler. Şu sıralarda Blu-ray oynatabilen modeller de yavaş yavaş pazarda yer bulmaya başladılar. Blu-ray 7.1 kanal sesi desteklese de bu tip sistemlerde 2.1, yani iki hoparlör ve bir alt bas ünitesine sık rastlanmaya başladı. Evde hoparlör ve kablo karmaşasının önüne geçen bu tip sistemler çok kanallı çevreleyen ses etkisini sanal olarak yaratabiliyorlar.


Yarın: Kablosuz bağlantının tüketici elektroniğindeki uygulamaları ve fotoğraf makinelerindeki gelişmeler

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun